Информация

Националният ученически конкурс „Посланици на здравето” се провежда в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора, с цел превенция на поведенческите рискови за здравето фактори, свързани с нeздравословното хранене, ниската физическа активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето.
Виж повече >>
На 4 февруари, на територията на Парков участък „Калофер“, Охранителен участък „Джендема“, местност Поняка, при обход на Паркови служители е констатирано увреждане на пано „Вход“ и информационна табела 120/80. Те са част от ансамбъл Главен вход, изграден в изпълнение на проект „Информационно обезпечаване и подобряване на посетителската инфраструктура в НП „Централен Балкан“, по Оперативна програма „Околна среда – 2007 – 2013 г. и ремонтиран от Дирекцията регулярно.
Виж повече >>
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2021 г.
Виж повече >>
Националният ученически конкурс „Посланици на здравето“ се отнася за трите възрастови групи: 1-4 клас, 5-7 клас и 8-12 клас и включва две тематични области: Ограничаване на тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол и здравословно хранене и физическа активност.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан” със свое Решение № 83 00-4/12.11.2020г. откри процедура за възлагане чрез конкурс: ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ТУРИСТИЧЕСКИ УСЛУГИ /ДЕЙНОСТИ В ПОСЕТИТЕЛСКИ КОМПЛЕКС „БЯЛА РЕКА“, Парков Участък Калофер, Национален парк Централен Балкан
Виж повече >>
Във връзка с разпространена информация Дирекция Национален парк "Централен Балкан" съобщава: Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ възложи извършването на ремонт на съществуващ път м. Беклемето – х.„Дерменка“. Рехабилитационните дейности се извършват в рамките на Договор по проект "Възстановяване и опазване на природните местообитания и видове в Национален парк „Централен Балкан”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.
Виж повече >>Архив новини
Разнообразието от безгръбначни животни в Парка е голямо и не е изцяло проучено. Установени 2387 вида и подвида безгръбначни животни, при това само от групите първаци, кръгли червеи, тардигради, паякообразни, многоножки, насекоми и мекотели. От тях 261 са особено редки, 86 се срещат само на Балканския полуостров, 52 – само в България, а 29 вида обитават единствено Средна Стара планина и никъде другаде по света.В европейски червени книги са включени Eresus cinnaberinus (Araneae), Balea perversa, Helix pomatia (Mollusca). С най- голямо видово разнообразие се характеризират буковите гори. Безгръбначните в тях са почти два пъти повече за сметка на смесени мезофилни гори, иглолистни гори или субалпийска растителност.
Известни са около 1598 вида и подвида насекоми. Предвижда се при по- задълбочено проучване броят им да се увиличи до 3200. Представени са от 17 разреда и 150 семейства и съставляват 7,9 % от ентомофауната на страната ни. Ендемични са 113 вида (13,9 % от ендемитите на България) като 62 са балкански, 31 български и 20 локални ендемита. Установени са 96 реликтни форми- 92 глациални и 4 предглациални. За редки са приети 64 таксона. Най- богати са следните разреди- Coleoptera, Heteroptera, Diptera, Lepidoptera. Сред локалните ендемити са: Isophya pravdini pravdini, Isophya pravdini bazyluki, Eupholidoptera beybienkoi (Orthoptera), Duvalius regisborisi (Coleoptera), Erebia cassioides kinoshita (Lepidoptera).
Централен Балкан е с глобално значение за опазването на 19 световно застрашени вида безгръбначни животни. 36 вида са включени в световни и европейски списъци на застрашени видове. 10 вида са защитени в България. С висока консервационна значимост са: бръмбар гъсеничар, аполонова пеперуда, българска еребия, родопска сенница, лилава върбова пеперуда, седефка.
|
Централен Балкан - основен район за дневните пеперуди в България ... |

(всеки делничен ден от 8:00 до 16:30)
+359886090658
(в извънработно време)
или е-mail адрес:
office@centralbalkan.bg