Букови гори

Участие в кампания "Да изчистим България заедно".
И тази година, в подкрепа на инициативата "Да изчистим България за един ден, служители на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" и доброволци почистиха части от посетителската инфраструктура на Парка.
Виж повече >>
Конкурс за детска рисунка „Четири сезона в Централен Балкан“
Във връзка с 40 годишнината от обявяването на резерват „Северен Джендем“, Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ обявява конкурс за детска рисунка, под надслов „Четири сезона в Централен Балкан“.
Виж повече >>
Временно се ограничава движението, престоя и паркирането на моторни превозни средства по път Троянски проход - х. Дерменка в Националния парк
Със заповед на Директора на Национален парк „Централен Балкан“ временно се въвежда ограничение за движението, престоя и паркирането на моторни превозни средства (МПС) (вкл. ATV и UTV от всички класове) по път № 12 Троянски проход - х. Дерменка от Приложение № 3.2.3. Пътища със свободен достъп и паркинги към тях в НП „Централен Балкан“, План за управление на НПЦБ, 2016-2025 г., за периода 28.08.2023 – 31.12.2023 г.
Виж повече >>
Оповестен е проект на Годишен план за ползване на гъби и диворастящи плодове
Оповестен проект на Годишен план за ползване на гъби и диворастящи плодове, които не са от лечебни растения
Виж повече >>
Официално беше открит рехабилитираният по Оперативна програма „Околно среда“ път от местността Беклемето до хижа Дерменка
На 10 август се състоя церемония по официалното откриване на пътя, който свързва високопланинския проход „Беклемето“ с хижа „Дерменка“ в Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Урок на открито „Какво знаем за мечката?“.
На 9 август в Зелената класна стая, обособена в двора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, като част от образователната програма за 2023г., се проведе урок на открито на тема „Какво знаем за мечката?.
Виж повече >>
От Дирекцията на парк „Централен Балкан“ обучаваха млади рейнджъри в Павел баня
Да бъдеш рейнджър за един ден – това беше предизвикателството за децата, които вчера участваха в отбелязването на Световния ден на рейнджъра в Павел Баня, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“. Заниманията завършиха с връчване на грамоти за усвояване на умения за „младши рейнджър“, като всички участници получиха и подаръци.
Виж повече >>
Отбелязваме Световния ден на рейнджъра 31 юли
За четвърта поредна година Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отпразнува чрез детско-юношески празник Деня на Рейнджъра – 31 юли, посветен на парковите служители, грижещи се за опазването на защитената територия.
Виж повече >>
АКО БЯХ ПАРКОВ РЕЙНДЖЪР В ПАВЕЛ БАНЯ
Честване Световният ден на рейнджъра в гр. Павел баня.
Виж повече >>
На 21 и 22 юли, служители на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" взеха участие в УЗАНА ПОЛЯНА ФЕСТ
След любезната покана на Община Габрово служители на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" се включиха в събитието провеждано всяка година в местността Узана, край гр. Габрово, заедно с част от екипа на Природонаучен музей- с. Черни Осъм, които са партньори на Парковата дирекция.
Виж повече >>
АКО БЯХ ПАРКОВ РЕЙНДЖЪР
Празник по случай 31 юли Световният ден на рейнджъра
Виж повече >>
Утвърден е годишен план за ползване на лечебни растения в Национален парк „Централен Балкан“, за 2023 г.
Със Заповед № РД-138/ 21.07.2023 г. на Директора на ДНП Централен Балкан бе утвърден Годишен план ползване на лечебни растения в Национален парк „Централен Балкан“, 2023 г (План 2023).
Виж повече >>
74 години от обявяването на резерват „ Царичина“
Резерват "Царичина" е обявен на 18 юли 1949 г. Той се намира близо до с. Рибарица, в северното подножие на връх Вежен. Над 30 вида са бозайниците в Царичина, гнездят 75 от срещаните в резервата над 90 вида птици. Приютява над 600 вида растения. След бука, най-широко разпространени са смърчът, елата и бялата мура – тук е най-северното ѝ находище в света. Може да се видят красивите цветове на рододендрона, на огненочервеното омайниче – царичина, дало име на резервата.
Виж повече >>
С днешна дата са обявени два от резерватите в Национален парк "Централен Балкан"
Резерват „Соколна“ е част от Национален парк Централен Балкан. Обявен е за резерват на 11 юли 1979 г., за да се запазят характерни местообитания и находища на редки и защитени видове в старопланинския масив Триглав. Резерватът „Пеещи скали” е разположен в североизточната част на Парка. Обявен е за такъв на 11 юли 1979г. Създаден е с цел да се запазят високопланински безлесни местообитания, естествени букови гори и характерна фауна във водосбора на река Росица.
Виж повече >>
Състоя се финална пресконференция по Проект № BG16M1OP002-3.007-0006 „Възстановяване и опазване на природни местообитания и видове в Национален парк „Централен Балкан“
На 30 юни (петък) в Учебно - информационния център на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ в град Габрово се проведе заключителна пресконференция по Проект № BG16M1OP002-3.007-0006 „Възстановяване и опазване на природни местообитания и видове в Национален парк "Централен Балкан“, одобрен със Заповед №РД-ОП-96/26.09.2018 г. на Министъра на околната среда и водите, по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие“
Виж повече >>
Състояха се два образователни похода с деца по екопътека „Видимско пръскало“
През изминалата седмица - на 20 и 22 юни, общо 58 деца на възраст между осем и девет години от СУ „Вела Благоева“ – гр. Велико Търново и техните преподаватели, изминаха маршрута на екопътека „Видимско пръскало“. Походите бяха проведени като част от образователната програма на Дирекция „Национал парк Централен Балкан“ –„Паркът като класна стая“, инициатива „С рейнджър в „Централен Балкан“. Групите бяха придружени от рейнджъри и експерти, служители в Дирекцията на Парка.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ организира почистване на обекти в защитената територия по повод 5 юни
Служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ участваха в кампания по почистване на обекти в защитената територия, характеризиращи се повишена посещаемост. В петък, 2 юни, бе почистен районът на хижа Хайдушка песен в землището на село Чифлик. На следващия ден – събота, бе проведено почистване покрай високопланинския проход Троян - Кърнаре.
Виж повече >>
Белоглав лешояд освободен в Национален парк Централен Балкан е наблюдаван в Сърбия
След направената проверка се оказва, че това е птица освободена през 2022 г. от адаптационната волиера в м. Шопов егрек, Национален парк „Централен Балкан“. След освобождаването си, птицата се задържа и установява трайно в района на волиерата, където за последно е регистрирана на 30 април 2022 г. Изминатото разстояние между мястото на освобождаване и наблюдението в Сърбия е 430 км по права линия.
Виж повече >>
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЕДИН ПРОЕКТА ОТ ЦЯЛАТА СТРАНА СА КЛАСИРАНИ В ПЪРВА ФАЗА НА XV-ТО ИЗДАНИЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „ПОСЛАНИЦИ НА ЗДРАВЕТО”
Конкурсът се организира от Министерството на здравеопазването в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалния офис на Световната здравна организация в България, Българския младежки Червен кръст и Националния център по обществено здраве и анализи.
Виж повече >>
Забрана за движение по път път м. „Беклемето“ - х. „Дерменка“
Със Заповед на Директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" се забранява .движението, престоя и паркирането на моторни превозни средства (МПС) (вкл. ATV и UTV от всички класове) по път м. „Беклемето“ - х. „Дерменка“ от Приложение № 3.2.3. Пътища със свободен достъп и паркинги към тях в НП „Централен Балкан“, План за управление на НПЦБ, 2016-2025 г., във връзка с безопасното осъществяване на ремонтните и възстановителни дейности на път м. „Беклемето“ -хижа „Дерменка“ съгласно Договор №97 МВ 6/02.08.2019 г., в срок от издаване на настоящата заповед до 25.06.2023
Виж повече >>
22 Май Международен ден на биологичното разнообразие
На днешната дата 22 май – отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. Денят е обявен, за да се повиши обществената осведоменост, ангажираност и подкрепа. Темата за 2023 година е „От споразумение към действие: възстановяване на биологичното разнообразие“.
Виж повече >>
Освободено мече в НП „Централен Балкан“
През изминалия ден на територията на Национален парк „Централен Балкан“ се проведе акция по освобождаване на младо мече, уловено в района на гр. Габрово.
Виж повече >>
Проект на годишен план за ползване на лечебни растения и диворастящи плодове за 2023 година
Планът се изготвя в съответствие със Закона за защитените територии и има за цел е да регулира и администрира ползването на лечебни растения, диворастящи плодове, които не са от лечебни растения, и гъби на територията на Национален парк „Централен Балкан“, при което да не се допуска увреждане на природните местообитания и видове където се извършва събирането, като се създадат предпоставки за развитието на екологосъобразен поминък на населението.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Природонаучен музей – с. Черни Осъм отбелязаха заедно Световния ден на водата
С празник в двора на Природонаучния музей в село Черни Осъм бе посрещнат Световния ден на водата – 22 март. В събитието се включиха повече от 40 деца и посетители на Музея. Основна тема на проведените беседи бяха реките, условията за живот в тях, организмите, които ги обитават и живеят в близост, значението на водните обекти, както и въздействието на човека върху речните екосистеми.
Виж повече >>
Започва XV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
Министерството на здравеопазването обявява началото на XV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“. Целта на конкурса е да популяризира здравословния начин на живот сред младите хора, поставяйки акцент върху превенцията на поведенческите и рискови за здравето фактори, свързани с нeздравословното хранене, ниската физическа активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето.
Виж повече >>Проектът на Годишния план за пашата и ползването на сено е оповестен в Национален парк „Централен Балкан“ за 2023 г.
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2023 г.
Виж повече >>Забрана за движение по път м. Нешковци - м. Киселицата в Националния парк
Със Заповед на Директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" се забранява без изключения движението, престоят и паркирането по път №17 - махала Нешковци - местност Киселицата от Приложение 3.1.16 - "Пътна инфраструктура в НПЦБ" поради нарушаване устоите на мост.
Виж повече >>
В учебно-информационния център на Дирекция „НП Централен Балкан“ е изграден експозиционен аквариум за вида главоч
Изграден е експозиционен аквариум в учебно-информационния център на Дирекция „НП Централен Балкан“. Новата придобивка е в резултат от изпълнението на договор „Възстановяване и опазване на главоч в НП „Централен Балкан“. Целта е повишаване на осведомеността на подрастващите и обществеността за вида главоч - консервационната му значимост, биологията, разпространението, заплахите и др.
Виж повече >>Временно се затваря екопътека "Бяла река" в НП„Централен Балкан"
Със заповед на директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" – Николай Гоцков, се спира ползването /преминаването/ по екопътека „Бяла река”, в срок от 5 януари 2023 г. до извършване на необходимите възстановителни, укрепителни и рехабилитационни дейности.
Виж повече >>
Преустановява се съгласуването на движението на МПС с цел туризъм по път №60 гр. Калофер - Паниците - вр. Ботев
Със Заповед на Директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" се преустановява съгласуването на движение с цел туризъм на моторни превозни средства от квотния принцип до 10 МПС на ден за път с ограничен достъп №60 гр. Калофер - Паниците - вр. Ботев, съгласно План за управление на Национален парк Централен Балкан.
Виж повече >>Архив новини
Най-представителните букови гори в деветте резервата, разположени на територията на Национален парк „Централен Балкан“ - „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“ са част от европейския сериен обект на световното наследство на ЮНЕСКО - „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“. Серийният обект е одобрен от Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО на 41-ата му сесия в Краков през юли 2017 г и включва 78 компонента, разположени на територията на 12 държави.
Повече за процеса на номинация научете от тук.
Решението на Комитета за световно наследство е международно признание за това, че заедно, тези букови гори дават цялостна представа за еволюцията и въздействието, което буковите екосистеми са имали върху развитието на Европа след последния ледников период. Те са пример за незасегнати, комплексни гори в умерения пояс, които демонстрират разпространението на европейския бук на Стария континент. Уникален за обекта е и големият брой участващи държави – прецедент в историята на Конвенцията за световно наследство.
Решението за участие на България в серийния обект е взето след допитване до заинтересованите институции на регионално и местно ниво, в чийто териториален обхват попадат резерватите. С обявяването на буковите гори в Национален парк „Централен Балкан“ за част от обекта на световното наследство не се налагат допълнителни режими и ограничения, тъй като те и сега са в територии с най-строг режим на опазване. Резерватите са територии, представляващи изключителна държавна собственост, с най-висока степен на защита съгласно специализираното национално законодателство. Съгласно чл. 17 от Закона за защитените територии в резерватите не се допускат човешки дейности, с изключение на тяхната охрана, посещения с научна и образователна цел и преминаване на посетители през пътеки, определени със заповеди на министъра на околната среда и водите.
Включените букови гори на Националния парк в обекта заемат почти 11 хил. ха, което е около 55% от резерватната площ и над 15% от общата паркова територия. Те са идентифицирани като гори с необходимите качества за Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, тъй като са представителни, вековни, с високо биоразнообразие, строг законов статут, съгласно националното законодателство и в лицето на Парковата дирекция – с утвърден управленски механизъм, който гарантира съхранението им.
Ефективното опазване в дългосрочен план на номинираните гори изисква наличие на буферни зони. Като такива са обособени частите от самите резервати, които не са включени в номинацията, и части от зона „Ограничено човешко въздействие“, разположена непосредствено около резерватите. Съгласно Плана за управление на Парка тази зона е с много строги режими, поради което не се налага въвеждането на допълнителни ограничения върху буферните зони на обекта, извън вече съществуващите. Площта на буферните зони на предложените компоненти е над 11 700 ха.
Номинацията на буковите гори в резерватите на Национален парк „Централен Балкан“ за включване в сериен транснационален обект на световното наследство е сред най-високите международни признания за уникалната природа на България като цяло и висока оценка за съхранената дива природа в „Централен Балкан“ – национално богатство и възможност за регионално устойчиво развитие.
Повече за буковите гори в Парка научете от тук.