Букови гори

Парковата дирекция получи десет нови мотоциклета и оборудване за превантивен контрол
През изминалата седмица в Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ бяха доставени десет нови мотоциклета, резервни части и екипировка за тях. Договорът за доставката им се реализира в рамките на дейност „Превенция и борба с пожари и бракониерство чрез осигуряване на необходимата техника и оборудване“ по проект „Възстановяване и опазване на природни местообитания и видове в Национален парк "Централен Балкан", финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.".
Виж повече >>
Първо посещение на експерти от ЮНЕСКО в Биосферен парк „Централен Балкан“
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ е одобрена за участие в програмата, която предоставя експертна помощ за повишаване на капацитета на администрации на биосферни резервати и паркове, глобални геопаркове, други обекти под егидата на ЮНЕСКО.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Природонаучен музей – с. Черни Осъм отбелязаха заедно Световния ден на водата
С празник в двора на Природонаучния музей в село Черни Осъм бе посрещнат Световния ден на водата – 22 март. В събитието се включиха повече от 40 деца и посетители на Музея. Основна тема на проведените беседи бяха реките, условията за живот в тях, организмите, които ги обитават и живеят в близост, значението на водните обекти, както и въздействието на човека върху речните екосистеми.
Виж повече >>
Започва XV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
Министерството на здравеопазването обявява началото на XV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“. Целта на конкурса е да популяризира здравословния начин на живот сред младите хора, поставяйки акцент върху превенцията на поведенческите и рискови за здравето фактори, свързани с нeздравословното хранене, ниската физическа активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, съвместно с Природонаучен музей – с. Черни Осъм, ви канят на празник на водата на 22 март (сряда) в двора на музея
По повод Световния ден на водата – 22 март, Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ съвместно с Природонаучен музей – с. Черни Осъм, организират празник за малки и големи. Чрез игри и задачи всички желаещи ще научат повече за водата, свързаните с нея видове и как да я опазваме. Събитието ще се проведе в двора на музея на 22 март (сряда) от 11:00 до 14:00 часа.
Виж повече >>
Служители от парковата охрана преминаха обучение за извършване на проверки по Закона за биологичното разнообразие
През изминалата седмица бе проведено обучение на служители от парковата охрана на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ за съставяне на констативни протоколи във връзка със задължителните годишни проверки по Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
Виж повече >>
Срещата между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе на 28 февруари
На 28 февруари 2023 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.
Виж повече >>Проектът на Годишния план за пашата и ползването на сено е оповестен в Национален парк „Централен Балкан“ за 2023 г.
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2023 г.
Виж повече >>Забрана за движение по път м. Нешковци - м. Киселицата в Националния парк
Със Заповед на Директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" се забранява без изключения движението, престоят и паркирането по път №17 - махала Нешковци - местност Киселицата от Приложение 3.1.16 - "Пътна инфраструктура в НПЦБ" поради нарушаване устоите на мост.
Виж повече >>
Световният ден на влажните зони се отбелязва всяка година на 2 февруари
Честването повишава осведомеността и разбирането на хората за изключителното значение на влажните зони. 40 процента от всички растителни и животински видове живеят или се размножават в тях. Влажните зони са жизненоважни за човешкия живот. Те са от решаващо значение за селското стопанство и рибарството. Те действат като водоизточници, пречистватели и защитават нашите брегове, а също са най-големите естествени въглеродни запаси на планетата.
Виж повече >>
Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се проведе за 47-и път.
Шест служители на Национален парк „Централен Балкан“ участваха в тазгодишното среднозимно преброяване на водолюбивите птици, което се проведе от 12 до 15 януари 2023 г. Преброяването на зимуващите водолюбиви птици е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата с участието на близо 15 000 експерти и доброволци.
Виж повече >>
В учебно-информационния център на Дирекция „НП Централен Балкан“ е изграден експозиционен аквариум за вида главоч
Изграден е експозиционен аквариум в учебно-информационния център на Дирекция „НП Централен Балкан“. Новата придобивка е в резултат от изпълнението на договор „Възстановяване и опазване на главоч в НП „Централен Балкан“. Целта е повишаване на осведомеността на подрастващите и обществеността за вида главоч - консервационната му значимост, биологията, разпространението, заплахите и др.
Виж повече >>Временно се затваря екопътека "Бяла река" в НП„Централен Балкан"
Със заповед на директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" – Николай Гоцков, се спира ползването /преминаването/ по екопътека „Бяла река”, в срок от 5 януари 2023 г. до извършване на необходимите възстановителни, укрепителни и рехабилитационни дейности.
Виж повече >>
Временно се затваря път Беклемето - "Дерменка", в НП„Централен Балкан"
Със заповед на директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" – Николай Гоцков, в срок от датата на издаване на настоящата заповед, до 31.05.2023 г., се спира движението, престоя и паркирането на МПС (вкл. ATV и UTV от всички класове) по път местност Беклемето - хижа „Дерменка“.
Виж повече >>Във връзка с предстоящия зимен туристически сезон, припомняме:
Винаги съобщавайте на близките си маршрутът, по който тръгвате. Екипирайте се подходящо за планината през зимата. Носете резервни сухи дрехи. Съобразявайте преходите с физическата си подготовка. Носете GSM със заредени батерии.
Виж повече >>Обявление за продажба на автомобил
Със Заповед на Директора на Д "НП Централен Балкан" е обявен 30 дневен срок за явяване на купувач на Лада Нива.
Виж повече >>ДВАДЕСЕТ И СЕДЕМ ПРОЕКТА ОТ ЦЯЛАТА СТРАНА СА КЛАСИРАНИ В XIV-ТО ИЗДАНИЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „ПОСЛАНИЦИ НА ЗДРАВЕТО”
Двадесет и седем проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна са класирани в XIV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето”. Конкурсът се организира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г., по инициатива на Министерството на здравеопазването и в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Офиса на СЗО в България и Българския младежки Червен кръст.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ oткри изцяло обновени заслони във високата част на планината.
Церемония по откриването на заслоните „Маринка“ и „Михайлов“ и „Бункера“ в Национален парк „Централен Балкан“, се състоя на 10 ноември. На събитието присъстваха кметът на община Калофер Румен Стоянов и директорът на дирекция НП „Централен Балкан“ Николай Гоцков. Заслоните бяха ремонтирани по инициатива на г-н Румен Стоянов, заради зачестилите инциденти (замръзване на хора) в калоферската част на Стара планина. Изцяло обновено е и оборудването – печки, легла, дюшеци. Заредени са с дърва.
Виж повече >>
Проведе се пленер „С четка в планината“.
През изминалия уикенд ученици от Трявна, Троян взеха участие в ученически пленер, организиран от Дирекция „НП Централен Балкан“, в партньорство със сдружение „Свят на бъдещето“. В рамките на пленера експерти в областта на екологията разказаха на участниците за растителния и животинския свят на територията на НП Централен Балкан, за измененията на климата, породени от нашата човешка дейност, както и за въздействието на климатичните промени върху нашето ежедневие.
Виж повече >>
„С четка в планината“
На 5 и 6 ноември ученици от Трявна, Троян и Казанлък ще се изкачат до живописната х. Плевен, за да вземат участие в едноименния ученически пленер, организиран от Дирекция „НП Централен Балкан“ в партньорство със сдружение „Свят на бъдещето“. Инициирайки пленера организаторите целят да повишат ангажираността на младите хора по отношение замърсяване на околната среда и да ги провокират да използват силата на изкуство като средство за информиране, популяризиране на проблемите на околната среда и ангажиране на свои близки и връстници.
Виж повече >>
50 ГОДИНИ КОНВЕНЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА СВЕТОВНОТО КУЛТУРНО И ПРИРОДНО НАСЛЕДСТВО НА ЮНЕСКО
През 2022 г. Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО отбелязва своята 50 -та годишнина.
Виж повече >>
Дирекция „НП Централен Балкан“ с ремонтирана Зелена класна стая.
Завърши ремонтът на Зелената класна стая към Централен офис на Дирекцията в град Габрово. Беше подменено покривното покритие, премахнат старият лак и лакирана отново. Класната стая се използва във връзка с образователната програма на Дирекцията „Паркът като класна стая“, инициатива „Да се запознаем – Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Приключиха дейностите по обозначаване на безлесните граници на НП „Централен Балкан“ и резерватите в него чрез гранични стълбове.
Обозначаването на границите на НПЦБ и резерватите в него е част от проект №BG16M1OP002-3.007-0006 „Възстановяване и опазване на природни местообитания и видове в Национален парк "Централен Балкан", изпълняван по Оперативна програма „Околна среда“.
Виж повече >>
Уроци на Балкана
Проведе се първата от поредица предвидени дейности по съвместната инициатива на Дирекция „НП Централен Балкан“ и музей „Дом на хумора и сатирата“, Габрово – „С грижа и усмивка в Балкана“. Участниците от три габровски гимназии, имаха възможност да се разходят в резерват „Стенето“ - по пътеката между хижа „Дерменка“ и заслон „Орлово гнездо“, и до крепостта Курт хисар.
Виж повече >>
Преустановява се съгласуването на движението на МПС с цел туризъм по път №60 гр. Калофер - Паниците - вр. Ботев
Със Заповед на Директора на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" се преустановява съгласуването на движение с цел туризъм на моторни превозни средства от квотния принцип до 10 МПС на ден за път с ограничен достъп №60 гр. Калофер - Паниците - вр. Ботев, съгласно План за управление на Национален парк Централен Балкан.
Виж повече >>Архив новини
Най-представителните букови гори в деветте резервата, разположени на територията на Национален парк „Централен Балкан“ - „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“ са част от европейския сериен обект на световното наследство на ЮНЕСКО - „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“. Серийният обект е одобрен от Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО на 41-ата му сесия в Краков през юли 2017 г и включва 78 компонента, разположени на територията на 12 държави.
Повече за процеса на номинация научете от тук.
Решението на Комитета за световно наследство е международно признание за това, че заедно, тези букови гори дават цялостна представа за еволюцията и въздействието, което буковите екосистеми са имали върху развитието на Европа след последния ледников период. Те са пример за незасегнати, комплексни гори в умерения пояс, които демонстрират разпространението на европейския бук на Стария континент. Уникален за обекта е и големият брой участващи държави – прецедент в историята на Конвенцията за световно наследство.
Решението за участие на България в серийния обект е взето след допитване до заинтересованите институции на регионално и местно ниво, в чийто териториален обхват попадат резерватите. С обявяването на буковите гори в Национален парк „Централен Балкан“ за част от обекта на световното наследство не се налагат допълнителни режими и ограничения, тъй като те и сега са в територии с най-строг режим на опазване. Резерватите са територии, представляващи изключителна държавна собственост, с най-висока степен на защита съгласно специализираното национално законодателство. Съгласно чл. 17 от Закона за защитените територии в резерватите не се допускат човешки дейности, с изключение на тяхната охрана, посещения с научна и образователна цел и преминаване на посетители през пътеки, определени със заповеди на министъра на околната среда и водите.
Включените букови гори на Националния парк в обекта заемат почти 11 хил. ха, което е около 55% от резерватната площ и над 15% от общата паркова територия. Те са идентифицирани като гори с необходимите качества за Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, тъй като са представителни, вековни, с високо биоразнообразие, строг законов статут, съгласно националното законодателство и в лицето на Парковата дирекция – с утвърден управленски механизъм, който гарантира съхранението им.
Ефективното опазване в дългосрочен план на номинираните гори изисква наличие на буферни зони. Като такива са обособени частите от самите резервати, които не са включени в номинацията, и части от зона „Ограничено човешко въздействие“, разположена непосредствено около резерватите. Съгласно Плана за управление на Парка тази зона е с много строги режими, поради което не се налага въвеждането на допълнителни ограничения върху буферните зони на обекта, извън вече съществуващите. Площта на буферните зони на предложените компоненти е над 11 700 ха.
Номинацията на буковите гори в резерватите на Национален парк „Централен Балкан“ за включване в сериен транснационален обект на световното наследство е сред най-високите международни признания за уникалната природа на България като цяло и висока оценка за съхранената дива природа в „Централен Балкан“ – национално богатство и възможност за регионално устойчиво развитие.
Повече за буковите гори в Парка научете от тук.