Регистрирай се Забравена парола
(A+)
По-голям шрифт: А+
По-малък шрифт: A-
Нормален шрифт: A

Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“

26 Март 2025
На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“. Те почистиха запълнените от предходната година гнездилки, а липсващите и повредените замениха с нови.

Втората площадка, в която се извършва наблюдение на сънливци в НПЦБ, се намира в м. Жеравица, ПУ „Троян“. Предстои тя да бъде посетена през м. април и там гнездилките също да бъдат подготвени за активния сезон на сънливците и предстоящия мониторинг.

Гнездилките се използват дълго от сънливеца и представляват най-доброто решение за дългосрочен мониторинг на популациите му. Мониторинговите наблюдения включват посещение на къщичките (гнездилки) и проверка за наличие на видове сънливци, както и улавяне на индивидите, и определяне на пол и възраст. По време на проучванията често в гнездилките се откриват и други видове, решили да се възползват от тяхното удобство, като например горската мишка.


Дейността е част от Годишния план за мониторинг на компонентите на околната среда в Национален парк „Централен Балкан“. На този етап от растителното и животинското биоразнообразие в Парка видовете, които се мониторират са общо 21. Тук се включва и участие в Средно-зимно преброяване на водолюбивите птици. Част от тях са кафява мечка  (Ursus arctos), европейски лалугер (Spermophilus citellus), балканска пъстърва (Salmo trutta fario) и други от животните и еделвайс (Leontopodium alpinum), старопланинска иглика (Primula frondosa), росянка (Drosera rotundifolia)и други от растенията.

Сънливците са гризачи и в България естествено се срещат 4 вида – обикновен сънливец (Glis glis), лешников сънливец (Muscardinus avellanarius), горски сънливец (Dryomys nitedula) и мишевиден сънливец (Myomimus roachi). На територията на Парка основния обект за мониторинг от сънливците е лешниковият сънливец. 

Мишевидния сънливец обитава само най-югоизточните части на страната, а останалите могат да се открият в почти цялата страна. Както показва името им, те могат да прекарат голяма част от живота си в сън, като изпадат в хибернация – между 6 и 10 месеца. Хранят се предимно със семена и плодове, но понякога някои от тях включват в менюто си и насекоми, яйца и малки на пойни птици. Интересни са вкусовите предпочитания на обикновения сънливец, тъй като той е изключително специализиран – изхранва се основно с буков и дъбов жълъд. Обичайно в природата през активния сезон те използват за свой дом различни хралупи и дупки по старите дървета, гнезда на птички или специално изградени от тях гнезда, които се различават при различните видове сънливци. 

Повече за сънливците можете да прочетете статията на Недко Недялков
– Сънливците в България в списание „Природа“, бр. 1, 2024 г.