Води

Наближава Световният ден на водата
На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.
Виж повече >>
Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка
Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“
Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.
Виж повече >>
Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ
Виж повече >>
Завръщане вкъщи
На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици
Виж повече >>
Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП
Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ
Виж повече >>
Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм
На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.
Виж повече >>
Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000
Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово
Виж повече >>
Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян
Виж повече >>
2ри февруари - Световен ден на влажните зони
На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.
Виж повече >>
Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово
Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).
Виж повече >>
Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици
Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.
Виж повече >>
Честит Международен ден на планината - 11 декември!
През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)
Виж повече >>
Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“
След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.
Виж повече >>
УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”
На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития
По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово
Виж повече >>
Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“
По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.
Виж повече >>
Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“
Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.
Виж повече >>
Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка
Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.
Виж повече >>
Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“
Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.
Виж повече >>
Отбелязваме Международния ден на рейнджъра
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.
Виж повече >>
Пожарът в Централен Балкан е потушен
Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден
Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.
Виж повече >>
Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево
В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.
Виж повече >>Архив новини

В НП „Централен Балкан” се наблюдава разнообразие на растителното покритие (тревна, храстова, дървесна или комбинация от тях), което определя различните условия за формирането на речния отток в тях и характера на колебанията на речния отток през годината. Най-общо, вътрешногодишният режим на речния отток съответства на режима на валежите, като неговата неравномерност се дължи съответно на тяхното неравномерно разпределение. Тази зависимост се засилва още повече, поради задържането на снежната покривка във високите части на планината и оттичането им през пролетта и лятото в съчетание с максимума на валежите през май-юли. Пролетното пълноводие е през месеците май-юни, маловодието е през юли-септември. Често се наблюдава продължение на маловодието до март – април следващата година (в сухи есени) т.е от порядъка на 8-9 месеца.
Реките, разположени високо по южния склон на Парка, са малки и стръмни и с голям воден отток. На много места някои от тях образуват високи прагове и живописни водопади – Сучурум, Карловско, Райско, Бабско пръскала и други.

От Райските скали в Средна Стара планина се спуска най-високият от всичките 300 водопади в България - Райското пръскало.

Водопадът Кадемлийското пръскало е едно от творенията на природата, пред които човешкият гений е безсилен.

Разположен в северната част на биосферният резерват “Северен Джендем” в Стара планина, водопадът “Видимско пръскало” омайва с неземната си прелест и очарование.

Извира от централните части на Стара планина. Тя е най-големия приток на р. Марица, с водосборен басейн около 7880 кв. км.

По размери то не може да се мери с останалите пръскала в "Централен Балкан", но наравно с другите пленява с красотата си туристите.

Разположена е по пътя за погледно място за Видимско пръскало . Намира се на познавателния маршрут Видимско пръскало – ВЕЦ "Видима" - Пръскалото.

Река Голяма Бъзовица извира от района на заслон Маринка (на източните склонове на връх Ботев) и тече през главоломно разхвърляните скални зъбери над Рогачевата пещера.

Най-голямата река в района на град Априлци е Видима, която извира под връх Ботев. В района на местността Мазането, водите и се отбиват в канал, отвеждащ ги в изравнителния басейн на ВЕЦ "Видима".

Река Костина е приток на Бели Вит, вливайки се в него в село Рибарица. Води началото си от главното било на планината, върховете Братаница и Булуваня.

Река Черни Вит извира от подножието на връх Тетевенска Баба. Тече през резервата “Боатин”.

Джуфар дере се формира от три рекички, основната от които се спуска от южните слонове на връх Лепенят. Самото дере се изкачва от началото на прохода Троян-Кърнаре до заслон Орлово гнездо, през него е маркирана и туристическа пътека, извеждаща бързо и неусетно до главното било на планината.

Голямата река е основния приток на Стара река. Тя събира водите си от множество притоци, спускащи се от върховете Купена, Костенурката, Жълтец и масива Равнец.

Малката река извира почти от самия връх Амбарица (Васил Левски).

За начало на Стара река се считат Малка река, извираща под връх Левски в Троянската планина и Голяма река, извираща южно от връх Жълтец и северно от връх Кочмара, на която в района на хижа Васил Левски е образувано Карловското пръскало.

Санър дере е разположено в най-югозападната част на парка “Централен Балкан”.

Река Заводна е приток на Бели Вит, вливайки се в него в село Рибарица. Извира под връх Вежен.

Боатинската река е основния приток на река Черни Вит.

Река Крайовица се слива с река Куманица в местността Смесите, откъдето продължава пътя си като река Черни Осъм.

Рогачева река се спуска от стръмните северни склонове на резерват Козя стена – подножието на връх Кучето.

Река Гребешница е най-източният приток на река Крайовица.

Река Пръскалска извира от седловината Пилешки полог, разположена между върховете Юрушка грамада и Параджика.

Река Багарещица извира от местността Чим колиба, източно от връх Росоватец.

Река Цървулщица извира в района на връх Вълчата глава (Куртбашица).

Целите северни склонове на Стара планина, от връх Зелениковец до рида Осениковец на изток са обхванати от широкия водосборен басейн на река Росица (дължина 164 км и водосборна площ 2262 кв.км.).

Река Габровница извира в подножието на масива Триглав, отделяйки го от основното било оставащо на север.

Река Тъжа извира от връх Зелениковец и събира в себе си множество притоци, извиращи от Юрушка грамада на запад или масива Триглав на изток.

Изворния приток на река Стряма е река Каменидица, извираща от южното подножие на връх Вежен.

В миналото на това място са летували овчари със стадата си, а сега попада в границите на резерват Джендема.

Чешмата е с един чучур, водата й се оттича към Студения улей и продължава по Острешка река.

Това са два последователни 10 метрови водопада на река Куманица.

Водопадите представляват каскади на река Дълбоката река с височина на падове между 10 и 40 м.

Карловското пръскало се намира на Голямата река – ляв приток на Стара река. Намира се в резервата „Стара река” на територията на Национален парк „Централен Балкан“. Височината на водния пад е над 30 метра.

Пръскалото се намира на около 200 - 300 м от Контролно-информационния пост Сладката вода на Дирекцията на Националния парк Централен Балкан.

Планинският поток събира води от местността Пенчов пряслап, северозападно от Козя стена.

Водата е изворна, студена и изключително вкусна, откъдето идва и името й.

Намира се по пътя от хидрометеорологичния стационар „Жална” за хижа „Чучул”.

Намира се в района на Контролно–иноформационен пункт "Нешковци".

Името на чешмата пази спомена за миналото, когато на това място е имало стружна.

Река Заводна извира под връх Вежен. Тече в северозападна посока и събира в себе си водите на Хански дол, извиращ от връх Братанишки уши и Ляв и Десен Кокалски дол, Соватски дол, Муров дол, Христов дол и др.