За резервата

Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“
През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа
Виж повече >>
Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята
На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“
Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.
Виж повече >>
Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян
Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.
Виж повече >>
Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово
На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм
Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..
Виж повече >>
46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота
На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.
Виж повече >>
Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Виж повече >>
Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците
1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.
Виж повече >>
Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“
На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.
Виж повече >>
Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово
По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.
Виж повече >>
Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“
На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.
Виж повече >>
В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап
В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.
Виж повече >>
Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"
Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“
Виж повече >>
Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата
По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.
Виж повече >>
Наближава Световният ден на водата
На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.
Виж повече >>
Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка
Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“
Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.
Виж повече >>
Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ
Виж повече >>
Завръщане вкъщи
На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици
Виж повече >>
Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП
Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ
Виж повече >>
Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм
На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.
Виж повече >>
Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000
Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово
Виж повече >>
Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян
Виж повече >>
2ри февруари - Световен ден на влажните зони
На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.
Виж повече >>
Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово
Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).
Виж повече >>
Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици
Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.
Виж повече >>
Честит Международен ден на планината - 11 декември!
През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)
Виж повече >>
Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“
След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.
Виж повече >>
УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”
На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития
По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово
Виж повече >>
Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“
По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.
Виж повече >>
Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“
Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.
Виж повече >>
Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка
Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.
Виж повече >>
Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“
Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.
Виж повече >>
Отбелязваме Международния ден на рейнджъра
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.
Виж повече >>
Пожарът в Централен Балкан е потушен
Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден
Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.
Виж повече >>
Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево
В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.
Виж повече >>Архив новини
Резерват „ПЕЕЩИ СКАЛИ“
Обявен е през 1979 год. и опазва високопланинските безлесни местообитания, естествените букови гори и характерната фауна във водосбора на река Росица – най-големият ляв приток на Янтра. На не голяма площ блика диво великолепие от живот, форми и багри. Името на резервата не е избрано случайно. “Пеещи скали” е наречен така в чест на чудния феномен – скалните образувания по билото в източните части на Калоферската планина и тяхната загадъчна песен с гласа на ветровете.
Резерватът ревниво пази гори изпъстрени с ели, явор, ясен и габър. Растителното богатство се допълва от червени и черни боровинки, сибирска хвойна, лавровишня, родопски силивряк, дебелец, синя и жълта петниста тинтява. През ранната пролет сини килими от минзухари следват пътя до Дебиделската поляна. Тук могат да се срещнат диви кози, мечки, елени и сърни, златки, диви котки и невестулки. На северозапад е челото на връх Зелениковец, а от запад се издига връх Росоватец. От север потънали в хладната прохлада на зелени тесни долини, извиват тела реките Багарещица и Цървулщица. В посока изток е гръбнака на Старопланинската верига, там белее паметникът на връх Шипка, подир него и върхът на войводата Хаджи Димитър. На юг при вида на Триглавския масив дъхът секва. Над меките диви треви по билата на Триглав, край скалистите зъбери и надолу край шумящата в дълбокото Габровница се вият скални орли и мишелови.
Когато в късна есен, на път към хижа Мазалат, преминавате през приказната букова гора и чуете страховит рев, не се плашете – благородните елени надават своя брачен зов.
А ако във ветровит ден прекосявате пеещите скали, ослушайте се – те наистина пеят…
Заповед за определяне на пътеки за посетители през резерват "Пеещи скали"
Снимки от резерват "Пеещи скали"
Резерватът „Пеещи скали” е обявен на 11.07.1979 г. и заема площ от 1 465.7 ха. Той е разположен в североизточната част на Парка. Границата на резервата се спуска от връх Вълчата глава на север по вододела между реките Росица и Цървулщица, завива на запад през местностите Скрадлива поляна, Градът, Купнец, Горната кукла, Рударника и излиза на главното било при връх Устриката. От там продължава на изток през върховете Росоватец и Пеещи скали и достига отново до връх Вълчата глава.
Разликата в надморската височина е почти 1400 метра. Релефът е пресечен с множество повишения и понижения, отвесни скали, лавинни легла, малки полянки. Почвите са представени основно от кафява горска почва, формирана под горската растителност, планинско-ливадна в безлесната зона и недоразвити почвени типове върху скалните местообитания. Основните скали са пясъчници, глинести шисти, варовици. Красиви и неповторими са скалните образувания (скален феномен "Пеещи скали"), дали името на резервата. Резерватът е богат в хидрографско отношение и обхваща изворите, и най-горните течения, на няколко реки – части от водосборите на реките Цървулщица и Багарещица, притоци на река Росица.
Сред горската растителност доминира букът (Fagus sylvatica). Относително неповлияни от човека, горите се отличават с девственост и вековност – възрастта на дърветата стига до над 170 години. Буковите гори са изключително важна част от цялата екосистема, включително за опазването на чистата питейната вода. Представител на иглолистните е обикновената ела (Abies alba). Освен нея, спътници на бука са обикновен и планински явор (Acer pseudoplatanus, Acer heldreichii), офика (Sorbus alcuparia), планински ясен (Fraxinus excelsior), бряст (Ulmus sp.).
Растителното богатство на Пеещи скали се допълва от червена и черна боровинка (Vaccinium vitis-idaea, Vaccinium myrtillus), а по високопланинските поляни преобладават сибирска хвойна (Juniperus sibirica), килими от минзухари покриват поляните на резервата. В горската част се среща лавровишнята (Prunus laurocerasus), а по влажните скали – родопският силивряк (Haberlea rhodopensis). Срещат се още видове от род Тинтява.
Фауната се отличава с високо разнообразие на екологични групи. Резерватът е дом на сърни (Capreolus capreolus), вълци (Canis lupus), диви кози (Rupicarpa rupicarpa). В гъстите букови гори потайно обитават златки (Martes martes) и диви котки (Felix silvestris), невестулки (Mustela nivalis) и белки (Martes foina), срещат се и диви свине (Sus scrofa) и благороден елен (Cervus elaphus). По стръмните склонове броди и величественият господар на гората – кафявата мечка (Ursus arctos).
Птичето многообразие на резервата е изключително. В горите гнездят кълвачи (видове от род Picoides), бухал (Bubo bubo), горска улулица (Strix alico), обикновена кукумявка (Athene noctua). Множество хищни птици кръжат в небето над резервата. Тук се среща и най-големият орел у нас – скалният (Aquila chrysaetos). Той може с право да бъде наречен символ на дивата планина.
Туристическа дейност: реално през самият резерват не преминават туристически маршрути, но по периферията на резервата от хижа Мазалат на запад за хижа Тъжа тръгва маркирана пътека – част от Международния пешеходен маршрут Е3 – Ком – Емине. Пътеката обхожда връх Курт башица и в югозападна посока достига връх Росоватец. Маркировката за хижа Тъжа продължава в същата посока, към връх Гроба, а към вр. Голям Кадемлия ни отвежда пътека в южна посока през седловината Чим колиба. Отклоняването от туристическата пътека и навлизането в територията на резервата е забранено, съгласно заповед на министъра на околна среда и водите.