Регистрирай се Забравена парола
(A+)
По-голям шрифт: А+
По-малък шрифт: A-
Нормален шрифт: A

За резервата

22/04/2025

Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“

През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа

Виж повече  >>
22/04/2025

Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята

На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.

Виж повече  >>
17/04/2025

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“

Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.

Виж повече  >>
14/04/2025

Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян

Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.

Виж повече  >>
09/04/2025

Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово

На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.

Виж повече  >>
08/04/2025

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм

Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..

Виж повече  >>
04/04/2025

46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота

На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.

Виж повече  >>
04/04/2025

Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.

Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.

Виж повече  >>
01/04/2025

Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците

1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.

Виж повече  >>
28/03/2025

Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“

На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.

Виж повече  >>
28/03/2025

Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово

По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.

Виж повече  >>
26/03/2025

Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“

На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.

Виж повече  >>
26/03/2025

В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап

В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.

Виж повече  >>
24/03/2025

Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"

Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“

Виж повече  >>
23/03/2025

Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата

По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.

Виж повече  >>
19/03/2025

Наближава Световният ден на водата

На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.

Виж повече  >>
11/03/2025

Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка

Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.

Виж повече  >>
05/03/2025

Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“

Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.

Виж повече  >>
05/03/2025

Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ

Виж повече  >>
04/03/2025

Завръщане вкъщи

На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици

Виж повече  >>
24/02/2025

Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП

Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ

Виж повече  >>
14/02/2025

Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм

На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.

Виж повече  >>
14/02/2025

Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000

Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово

Виж повече  >>
13/02/2025

Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян

Виж повече  >>
03/02/2025

2ри февруари - Световен ден на влажните зони

На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.

Виж повече  >>
29/01/2025

Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово

Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).

Виж повече  >>
20/01/2025

Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици

Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.

Виж повече  >>
11/12/2024

Честит Международен ден на планината - 11 декември!

През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)

Виж повече  >>
29/11/2024

Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“

След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.

Виж повече  >>
04/11/2024

УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”

На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.

Виж повече  >>
04/11/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития

По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово

Виж повече  >>
31/10/2024

Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“

По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.

Виж повече  >>
01/10/2024

Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“

Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.

Виж повече  >>
02/09/2024

Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка

Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.

Виж повече  >>
23/08/2024

Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“

Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.

Виж повече  >>
31/07/2024

​Отбелязваме Международния ден на рейнджъра

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.

Виж повече  >>
20/07/2024

Пожарът в Централен Балкан е потушен

Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".

Виж повече  >>
25/06/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден

Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.

Виж повече  >>
03/10/2023

Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево

В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.

Виж повече  >>

Архив новини

Покажи

Резерват "СЕВЕРЕН ДЖЕНДЕМ"


"Северен джендем" е обявен за резерват през 1983 год. и е резерватът с най-голяма надморска височина в Националния Парк “Централен Балкан”. Той е разположен по северните склонове на върховете Ботев и Русалка. Ако посетите резервата в мрачен ден ще почувствате колко студено може да е тук. Но ако остане ще видите и как слънцето огрява скалите, как потоците пеят, дори и през най-сухото лято, как водопадите проблясват. Горите тук не са много разнообразни, но "Северен Джендем" е царството на скалите. Сурови и непристъпни, те се възкачват и стигат чак до връх Ботев. Тези характерни и неповторими местообитания са приютили много различни животински видове, оцелели след последните заледявания.
 

В резервата "Северен Джендем" се намира и най-голямото находище на рядко срещаното растение рододендрон, боровинка и сибирска хвойна. Възникнали през древни времена, те са оцелели до наши дни.

Скалистото дефиле, многобройните пещери и разбира се връзката с другия Джендем, които са рядко посещавани от човек, превръщат резервата в едно от най-предпочитаните места за мечката и
дивата коза. Резерватът опазва и уникална прилепна фауна. Докато сте в "Северният Джендем", не забравяйте да вдигате поглед и към небето, защото там може да забележите и една много внушителна птица – орела, кръжащ и ревниво пазещ царството на Дивата природа.

 

Карта...


Заповед за определяне на пътеки за посетители през резерват "Северен Джендем"

Снимки от резерват "Северен Джендем"

 

Повече за резервата:

"Северен Джендем" е обявен на 30.09.1983 год. и заема площ 1 610,0 ха Той обхваща северните склонове на вр. Ботев и вр. Русалка. Границата му на юг се движи по билото между върховете Юрушка грамада и Параджика (2138,2m) и с нея символично се разделя от резерват Джендема. 

География: релефните форми тук са разнообразни и разчленени – редуват се заравнени била, склонови стъпала, полегати откоси, гранитни навлаци, но най-характерни и впечатляващи са непристъпните скали, стени и пропасти. Морфоложката структура обуславя наличието на много водопади – “Видимското пръскало” (80m), пропастни и водни пещери – “Водните дупки”. Скалите са седиментни и магмени, главно пясъчници, гранити и гранитограйси. Територията се разгръща във височинен диапазон от 1000 до над 2000 m н.в. Отличаваща черта на климата в резервата е повишената облачност и мъгливост.  Основната река, която протича през резервата е р. Видима. В нея се вливат Зла река, Раднишка река, Острецка река. Почвите са представени от два основни типа: кафяви горски и планинско ливадни почви.
 
В резервата се срещат се около 150 вида макромицети. Типични за буковите гори са Hygnum repandumLactarius piperatusArmilaria meleaBoletus aureusBoletus aestivalisкоито са и ценни ядливи видове.

Основен средообразуващ вид в горите е обикновеният бук (Fagus sylvatica). Средната възраст на горите е 155 години. Негови спътници са обикновената ела (Abies alba) и по-рядко планинския явор, още наричан жешлята (Acer heldreichii) и обикновеният явор (Acer pseudoplatanus). Подлесът от храсти се формира от лавровишня (Laurocerasus officinalis), обикновена леска (Corylus avelana), малина (Rubus idaeus), черна боровинка (Vaccinium myrtillus). Освен елата, иглолистните видове са представени и от смърча (Picea abies), разпространени фрагментарно.


Над горната граница на гората до билото, без да се включват най-високите върхове се простира субалпийският пояс. Тук са установени около 3000 растителни формации. С най-висок процент на представеност са формациите на сибирската хвойна (Juniperus sibirica), черната боровинка, връшняка (Bruckenthalia spiculifolia), малината и мечото грозде (Arctostaphyllos uva ursi). Тревните съобщества са представени от житни видове, редки петрофилни групировки, ендемични формации с участие на дълголистна, стоянова и балканска власатка (Festuca heterophyllaFсtojsnoviiFbalcanica), балканска гъжва (Sesleria balcanica), редки формации с участие на миртоволистен рододендрон (Rhododendron myrtifolium), сребърник (Dryas octopetala) и други. За съобществата от алпийски тип са характерни синята боровинка (Vaccinium uliginosum), скалната полевица (Agrostis rupestris), триделна дзука (Juncus trifidus), извита острица (Carex curvula).

Животинското богатство на резeрвата е обусловено от многообразието на местообитания и екологични ниши. Проучванията върху ентомофауната извеждат 376 вида и подвида насекоми, като те се оценяват като само една трета от очакваното разнообразие. С най-висок процент на ендемизъм е разред Coleoptera – 17 % от видовете, като някой от тях са: Amaria messae, Bembidion rhodopense, Carabus montivagus, Xenion ignitum, Carabus  violaceus, Oriena variabilis balcanica и други. С висока ендемичност сред пеперудите е род Erebia – E. alberganus, E. cassioides kinoshitai, E. rhodopensis. Установени са 15 реликтни таксона, концентрирани основно във високите части на планините – Phytocoris pini, Lygus wagneri, Nibis brevis, Orthops basalis (разред Heteroptera), Gnophos glaucinarius peruni (разред Lepidoptera).
 
Основен представител на рибите е балканската пъстърва (Salmo truta  fario). Сред земноводните и влечугите типични, както за парка като цяло, така и тук са жълтокоремна бумка (Bombina variegata), жаба дървесница (Hyla arborea), живороден гущер (Lacerta vivipara), усoйница (Vipera berus), медянка (Coronella austriaca) и др.
 
Орнитофауната на резервата е представена от около 80 вида. Сред тях са  обитатели на високата планина като планински кеклик (Alectoris graeca), алпийски бързолет (Apus malba), жълтоклюна гарга (Pyrrhocorax graculus), балканска завирушка (Prunella collaris), скална овесарка (Emberiza cia), птици на буковите гори - полубеловрата мухоловка (Ficedula semitorquata), белогуш дрозд (Turdus torquatus), белогръб кълвач (Dryocopus leucotos), привързани към субалпийските съобщества видове - сивогуша завирушка (Prunella modularis), горска бъбрица (Anthus trivialis), елов певец (Phylloscopus collybita).

Прилепната фауна е представена от 18 установени вида прилепи, от които 8 са световно застрашени. Дребните бозайници са представени от 25 вида (разр. Насекомоядни (Insectivora) – 6, разр. Зайцевидни (Lagomorpha) – 1, разр. Гризачи (Rodentia) – 16). Интерес представляват популациите на лалугера (Spermophilus citellus) и сляпото куче (Nannospalax leucodon). От едрите бозайници емблематична е дивата коза (Rupicapra rupicapra). Срещат се още вълкът (Canis lupus), сърната (Capreollus capreollus), дивата свиня (Sus scrofa), белката (Martes foina), кафявата мечка (Ursus arctos)и др.

Туристическата дейност в района на резервата се обуславя от маршрутите от гр. Априлци за Видимско пръскало и от гр. Априлци - Турска рът - х. Тъжа, както и Е3 - международния туристически път Ком - Емине, който върви по периферията на резервата. Съгласно заповедта на Министъра на околна среда и водите преминаването през резервата се осъществява само по маркираните маршрути, като не се допуска отклоняване от пътеките и навлизане в самия резерват.