Регистрирай се Забравена парола
(A+)
По-голям шрифт: А+
По-малък шрифт: A-
Нормален шрифт: A

За резервата

22/04/2025

Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“

През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа

Виж повече  >>
22/04/2025

Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята

На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.

Виж повече  >>
17/04/2025

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“

Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.

Виж повече  >>
14/04/2025

Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян

Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.

Виж повече  >>
09/04/2025

Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово

На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.

Виж повече  >>
08/04/2025

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм

Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..

Виж повече  >>
04/04/2025

46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота

На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.

Виж повече  >>
04/04/2025

Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.

Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.

Виж повече  >>
01/04/2025

Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците

1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.

Виж повече  >>
28/03/2025

Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“

На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.

Виж повече  >>
28/03/2025

Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово

По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.

Виж повече  >>
26/03/2025

Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“

На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.

Виж повече  >>
26/03/2025

В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап

В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.

Виж повече  >>
24/03/2025

Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"

Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“

Виж повече  >>
23/03/2025

Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата

По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.

Виж повече  >>
19/03/2025

Наближава Световният ден на водата

На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.

Виж повече  >>
11/03/2025

Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка

Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.

Виж повече  >>
05/03/2025

Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“

Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.

Виж повече  >>
05/03/2025

Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ

Виж повече  >>
04/03/2025

Завръщане вкъщи

На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици

Виж повече  >>
24/02/2025

Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП

Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ

Виж повече  >>
14/02/2025

Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм

На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.

Виж повече  >>
14/02/2025

Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000

Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово

Виж повече  >>
13/02/2025

Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян

Виж повече  >>
03/02/2025

2ри февруари - Световен ден на влажните зони

На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.

Виж повече  >>
29/01/2025

Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово

Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).

Виж повече  >>
20/01/2025

Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици

Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.

Виж повече  >>
11/12/2024

Честит Международен ден на планината - 11 декември!

През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)

Виж повече  >>
29/11/2024

Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“

След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.

Виж повече  >>
04/11/2024

УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”

На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.

Виж повече  >>
04/11/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития

По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово

Виж повече  >>
31/10/2024

Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“

По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.

Виж повече  >>
01/10/2024

Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“

Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.

Виж повече  >>
02/09/2024

Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка

Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.

Виж повече  >>
23/08/2024

Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“

Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.

Виж повече  >>
31/07/2024

​Отбелязваме Международния ден на рейнджъра

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.

Виж повече  >>
20/07/2024

Пожарът в Централен Балкан е потушен

Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".

Виж повече  >>
25/06/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден

Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.

Виж повече  >>
03/10/2023

Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево

В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.

Виж повече  >>

Архив новини

Покажи

 

Резерват "СОКОЛНА"


Резерват "Соколна" е създаден през 1979 г. и обхваща част от водосбора на реките Соколна и Кюй дере в планинския масив Триглав. Разположен е в землището на селата Скобелево и Асен. Резерватът е създаден с цел опазване на уникалното многообразие от редки растителни и животински видове.

Горите са съставени от дъб, габър, мъждрян, явор. В ниските части се намира и естествено находище на люляк и казашка хвойна. Резерват "Соколна" е една от естествените градини на България, съхранила множество редки и застрашени растения  старопланинска иглика, жълт планински крем, старопланински еделвайс и много други. Показателно е, че на тази голяма територия се срещат повече от 600 вида растения. Изключителната красота на резервата се дължи на могъщите отвесни скали, сипеите, горите, потоците и водопадите, и обширните високопланински пасища. Птичето разнообразие е голямо  скален орел, ловен сокол, сокол скитник, голям и малък ястреб, бухал и др. Сега тук се срещат над 40 вида пернати обитатели. Край вековните дънери са се приютили бухалът и улулицата.


Карта...


Снимки от резерват "Соколна"

Заповед за определяне на пътеки за посетители през резерват "Соколна"

 

Повече за резервата:


Резерват "Соколна" е обявен на 11.07.1979 год., изменен през 1985 год. и заема площ от 1250,0 ха. Създаден е с цел запазване на характерни местообитания и находища на редки и застрашени от изчезване растителни и животински видове в старопланинския масив Триглав. Местоположението на резервата е в югоизточната част на масива Триглав, като границите му са естествено очертани от водосборите на р. Соколна и р. Кюй дере. Диапазонът на надморската височина се разгръща от 500 до 1770 м. Релефът е представен от недостъпни скални масиви, стръмни и урвести варовикови склонове, които придават на долината на р. Соколна каньоновиден изглед. Основната скала тук е варовикът и вулканичните скали, върху които се образуват кафяви и канелени горски почви.

Най-характерната и отличителна черта на резервата е оскъдната гора. В по-ниските части на водосбора на р. Соколна са са разпространени гори със субмедитерански характер с доминанти келяв габър (Carpinus orientalis), мъждрян (Fraxinus ornus), люляк (Siringa vulgaris). Над тях, на отделни петна, върху стръмни терени са разположени буковите формации със средна възраст от 90 г. По-голямо разпространение обикновеният бук (Fagus sylvatica) намира в долината на Кюй дере. Образува чисти и смесени насаждения с обикновения габър (Carpinus betulus), планинския явор (Acer heldreihii), обикновената ела (Abies alba), планинския ясен (Fraxinus excelsior). Наблюдават се интересни инверсии на места, при които букът при мезотермни условия остава по-ниско от дъба, намерил по-ксеротермични условия на склоновете и билата. От иглолистните видове на малки групи е представен и черният бор (Pinus nigra), който на карстов терен образува горната граница на гората. Вероятно тук е най-голямата надморска височина, на която проникват водният габър (Ostrya carpinifolia– 1400 м. и червената  хвойна (Juniperus oxycedrus) – 1200 м., както и най-ниската надморска височина, при която се среща еделвайсът (Leontopodium alpinum) – 1400 м. В най-влажните части на доловете се среща лавровишнята (Laurocerasus officinalis).



Отличителният релеф на резервата, в съчетание с неговата геология, почви и климат, са създали условия за проявата на изключително флористично богатство. Описани са 654 вида висши растения, принадлежащи към 308 рода и 75 семейства или това са 18,4 % от всички видове у нас. Най-богат днес е флористичният състав във вдлъбнатите теренни форми. B резервата са разпространени около 59 ендемични, редки и застрашни от изчезване видове, които съставляват 9,0 % от флористичния му състав. От тях 7 вида са български ендемити, 24 вида са балкански ендемити и субендемити, застрашени от изчезване са 5 вида, а към категорията на застрашените спадат 11 вида. Български ендемити са мишовката (Minuartia bulgarica), старопланинската иглика (Primula frondosa), българският скален копър (Seseli bulgaricum). Балкански ендемити са гръцкият кимион (Carum graecum), Scabiosa balcanica, жълтият лен (Linum capitatum) и др.


Макар и флористичен като основна функция, резерватът е важен и със своето фаунистично богатство. Едрите бозайници са представени от дивата коза (Rupicapra rupicapra), мечката (Ursus arctos), благородният елен (Cervus elaphus), сърната (Capreolus capreolus), дивата свина (Sus scrofa). Старите букови гори са най-доброто убежище за златката (Martes martes). Срещат се още белка (Martes foina), лисица (Vulpes vulpes), язовец (Meles meles), пъстър пор (Vormela peregusna). Представители на орнитофауната са мишелов (Buteo buteo), сокол скитник (Falco peregrinus), бухал (Bubo bubo), скален орел (Aquila chrysaetos) и ловен сокол (Falco cherrug), като последните две грабливи птици са силно зависими от местообитанията с алпийски характер. Ентомофауната на разервата е интересна и с предпоставки за висока консервационна значимост, поради карстовите форми и южно изложените тераси и ниши.

През резервата преминават два туристически маршрута от х. Тъжа през вр. Триглав до х. Соколна и от м. Лъгът, х. Мазалат към х. Соколна до с. Гъбарево. На южните склонове на Стара планина, почти над ждрелото на р. Соколна, на границата на резервата се намира и хижа Соколна. Припомняме, че съгласно заповедта на Министъра на околна среда и водите преминаването през резервата се осъществява само по маркираните маршрути, като не се допуска отклоняване от пътеките и навлизане в самия резерват.