За резервата

Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“
През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа
Виж повече >>
Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята
На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“
Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.
Виж повече >>
Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян
Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.
Виж повече >>
Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово
На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм
Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..
Виж повече >>
46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота
На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.
Виж повече >>
Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Виж повече >>
Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците
1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.
Виж повече >>
Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“
На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.
Виж повече >>
Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово
По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.
Виж повече >>
Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“
На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.
Виж повече >>
В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап
В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.
Виж повече >>
Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"
Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“
Виж повече >>
Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата
По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.
Виж повече >>
Наближава Световният ден на водата
На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.
Виж повече >>
Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка
Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“
Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.
Виж повече >>
Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ
Виж повече >>
Завръщане вкъщи
На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици
Виж повече >>
Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП
Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ
Виж повече >>
Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм
На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.
Виж повече >>
Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000
Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово
Виж повече >>
Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян
Виж повече >>
2ри февруари - Световен ден на влажните зони
На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.
Виж повече >>
Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово
Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).
Виж повече >>
Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици
Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.
Виж повече >>
Честит Международен ден на планината - 11 декември!
През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)
Виж повече >>
Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“
След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.
Виж повече >>
УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”
На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития
По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово
Виж повече >>
Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“
По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.
Виж повече >>
Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“
Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.
Виж повече >>
Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка
Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.
Виж повече >>
Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“
Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.
Виж повече >>
Отбелязваме Международния ден на рейнджъра
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.
Виж повече >>
Пожарът в Централен Балкан е потушен
Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден
Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.
Виж повече >>
Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево
В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.
Виж повече >>Архив новини
Резерват "СТАРА РЕКА"
Резерват "Стара река" е обявен за такъв, с цел да се запази уникалния за Старопланинието комплекс от широколистни, иглолистни и смесени гори. Oбхваща водосбора на Стара река над град Карлово. Криволичеща между стръмни скали, изпъстрена с примамливи вирове, това е една от най-красивите реки в България.
Гората в резервата е невероятно разнообразна – топлолюбивият мъждрян, келявият и водният габър се срещат с бука, елата и смърча. Есенната “Стара река” е като илюстрация за приказка – тази феерия от цветове покорява завинаги. По брой на застрашени растителни видове, “Стара река” се нарежда сред първите по важност резервати в България. Тук са находищата на повече от 45 растения от Българската Червена книга, като двадесет от тях не се срещат в други страни, а три от тях могат да се видят само в този резерват.
Животните, подслонили се в резерват “Стара река”, не отстъпват като природозащитна ценност на растенията – 65 вида гръбначни животни се размножават тук. Голяма част от тях, основно грабливи птици – скален орел, белоопашат мишелов, голям и малък ястреб, бухал, също са застрашени от изчезване. Представители на земноводните и влечугите са жабата дървесница, слепокът, дъждовникът и др. От тук са и често повтарящите се съобщения за присъствието на риса, считан за напълно изчезнал от страната ни в края на четиридесетте години. Само Купенът – този страховит вечен страж на древното съкровище на "Стара река", може би знае истината.
Заповед за определяне на пътеки за посетители през резерват "Стара река"
Снимки от резерват "Стара река"
Обявен е на 19.03.1981 год. и заема площ от 1 974,7 ха. Резерват "Стара река" обхваща водосбора на едноименната река на север от гр. Карлово. Западната му граница се движи по западното водоразделно било на Малка река, преминава на север по южните склонове на вр. Левски (2166 м.) и вр. Купена (2168,8 м.), за да слезе на юг по източното водоразделно било на Голяма река. Над Карлово резерватът се стеснява фуниевидно в естествен скален венец по горното течение на р. Стара река.
Релефът е подчертано каньоновиден по поречието на Стара река и долинен по нейните притоци. Терените на места са трудно достъпни или изцяло скалисти, което ги е запазило от прекомерно ползване. Надморската височина се изменя между 1000 и 1800 м. Южните склонове на Стара планина предлагат по-мек климат с по-високи средногодишни температури, а снежната покривка се задържа средно 120 дни. Значително е разнообразието на почвени типове – планинско-ливадни, кафяви горски до канелени горски в най-ниските части. Дълбочината на почвения профил и влагообезпечеността му намаляват с намаляване на надморската височина. Основна почвообразуваща скала е гранитът и пясъчниците. Стара река се приема за една от най-красивите старопланински реки. По нейното течение се образуват множество вирове и водоскоци.
Резерватът опазва неповторим комплекс от горска растителност – реликтни иглолистни и смесени гори. Мезоклимата във водосбора на Стара река определя формирането на съобщества от средно четири до пет дървесни вида. С богатството си и участието на иглолистни видове, те наподобяват на характерни за Рилородопския фитогеографски район съобщества. В Централен Балкан обаче, те са представени само в няколко локалитета. В най-ниските части на резервата обикновеният бук (Fagus sylvatica) си съжителства с мъждряна (Fraxinus ornus), водния и келявия габър (Ostrya carpinifollia, Carpinus orientalis ) и особено с горуна (Quercus dalechampii). Над тях се простират буково-елови и сравнително редките за Стара планина буково-елово-смърчови гори. В тази най-обширна зона са още кленът (Acer campestre), планинският явор (Acer heldreichii), брезата (Betula pendula). В най-северната част на резервата букът образува горната граница на гората, в отделни чисти гори на не много стръмни склонове с южно изложение. В най-високите източни и западни части се настанява обикновеният смърч (Picea abies).
Във флористично отношение впечатляващ е броят на редките видове. В Червената книга на България са вписани над 45 вида, 20 от тях са български ендемити като кернерова метличина (Centaurea kerneriana), троянска камбанка (Campanula trojanensis), български ранилист (Stachys alpina).
Наличието на лалугерови популации и подходящи местообитания за сухоземните костенурки са предпоставка за добра хранителна база за царския орел и скален орел (Aquila heliaca, A. chrysaetos), малкия орел (Hieraaetus pennatus), белоопашатия мишелов (Buteo rufinus) и ловния сокол (Falco cherrug). Богатството от грабливи птици се допълва още от големия и малък ястреб (Accipiter gentilis, A. nisus), осояда (Pernis apivorus), сокол орко (Falco subbuteo), а в южната скалиста част на долината гнездят соколът скитник (Falco peregrinus) и бухала (Bubo bubo). Орнитофауната изпъква още с лещарката (Bonasa bonasia), белогръб и черен кълвач (Dendrocopos leucotos, Dryocopus martius), и др.
Бозайниците са също твърде интересни от природозащитна гледна точка. В "Стара река" е най-западното постоянно находище по южните старопланински склонове на дивата коза (Rupicapra rupicapra), която осъществява миграции тук от резерват Джендема през зимата. В хабитатно отношение на резервата в голяма степен разчитат златката (Martes martes), кафявата мечка (Ursus arctos) и видрата (Lutra lutra).
Туристическата дейност в резервата е добре развита и се обуславя от наличието на шест пътеки, преминаващи през него и три хижи, попадащи в границите му - хижа Хубавец, хижа Балкански рози и хижа Васил Левски. Маршрутите са: пътека х. Васил Левски - Пръскалото; пътека х. Балкански рози - Вековната ела; пътека гр. Карлово - х. Хубавец - х. Васил Левски - Баш мандра; пътека х. Хубавец - х. Амбарица; пътека х. Васил Левски - Млечния чал - вр. Ботев и пътека гр. Сопот - х. Незабравка - х. Добрила - Топалица - х. Васил Левски. Съгласно заповедта на Министъра на околна среда и водите преминаването през резервата се осъществява само по маркираните маршрути, като не се допуска отклоняване от пътеките и навлизане в самия резерват.