За резервата

Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“
През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа
Виж повече >>
Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята
На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“
Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.
Виж повече >>
Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян
Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.
Виж повече >>
Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово
На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм
Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..
Виж повече >>
46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота
На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.
Виж повече >>
Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Виж повече >>
Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците
1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.
Виж повече >>
Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“
На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.
Виж повече >>
Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово
По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.
Виж повече >>
Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“
На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.
Виж повече >>
В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап
В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.
Виж повече >>
Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"
Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“
Виж повече >>
Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата
По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.
Виж повече >>
Наближава Световният ден на водата
На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.
Виж повече >>
Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка
Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“
Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.
Виж повече >>
Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ
Виж повече >>
Завръщане вкъщи
На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици
Виж повече >>
Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП
Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ
Виж повече >>
Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм
На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.
Виж повече >>
Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000
Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово
Виж повече >>
Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян
Виж повече >>
2ри февруари - Световен ден на влажните зони
На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.
Виж повече >>
Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово
Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).
Виж повече >>
Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици
Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.
Виж повече >>
Честит Международен ден на планината - 11 декември!
През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)
Виж повече >>
Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“
След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.
Виж повече >>
УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”
На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития
По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово
Виж повече >>
Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“
По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.
Виж повече >>
Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“
Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.
Виж повече >>
Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка
Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.
Виж повече >>
Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“
Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.
Виж повече >>
Отбелязваме Международния ден на рейнджъра
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.
Виж повече >>
Пожарът в Централен Балкан е потушен
Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден
Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.
Виж повече >>
Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево
В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.
Виж повече >>Архив новини
Обявен е на 18 юли 1949 г. и е третият по големина резерват в Национален парк “Централен Балкан”. Той опазва представителна самоподдържаща се екосистема, за което е вписан в програмата "Човекът и биосферата" на UNESCO като резерват от стар тип. Разположен е в най-северните склонове на Стара планина. Ядрото му се оформя от водосбора на Болованджика и обхваща малко над 3400 ха площ.
Името на запомнящото се огненочервено омайниче, което местните хора наричат "царичина", чудесно приляга на този резерват. Който веднъж е преминал през вековната елова гора над Рибарица, на път за хижа "Вежен", остава наистина омаян и съхранява тази гледка в спомените и сърцето си завинаги.
Въпреки че по-голямата част от горите тук са букови и буково-елови, особено ценни са смърчово-муровите гори, оформящи горната горска граница. Тук се намира единственото обособено находище на бяла мура в Средна Стара планина.
Скалистите, труднодостъпни терени на "Царичина" гарантират оцеляването на повече от 600 вида растения, от които 23 се считат застрашени от изчезване и са вписани в Червената книга на България. Между тях са витошкото лале, нарцисолистната съсънка, самодивското лале.
Изключително разнообразна е фауната в резервата. Тук гнездят над 60 вида птици. Освен великолепните певци – дроздовете и чинките, многобройни са и грабливите птици. Както навсякъде в резерватите на “Централен Балкан” и в Царичина изконен господар е кафявата мечка. Тук живеят още вълкът, дивата свиня, благороден елен, сърна, златка, черен кълвач, бухал, дива котка. При повече предпазливост, в буйните потоци можете да зърнете палавите видри.
На великолепието на "Царичина" можете да се любувате по време на целия преход между хижите Вежен и Ехо. Така ще забележите и бурните темпове, с които гората си възвръща териториите, отнети от каракачанските пастири – млади смърчове и мури са се изкачили почти на самото било на планината. И може би не е далеч времето, когато над младата гора ще останат само гордите чела на Вежен и Юмрука.
Заповед за определяне на пътеки за посетители през резерват Царичина
Снимки от резерват Царичина
Презентация за резерват Царичина...
География: теренът на резервата е силно пресечен от остри хребети и долини на реки, скалист и на места с голям наклон, поради което е трудно достъпен. Преобладават склоновете със северно и западно изложение. Основната подпочвена скала в резервата е от едрозърнест гранит, по-рядко от гранито-гнайс. Поради по-големите надморски височини, склона, изложението и значително разчленения релеф климатичните елементи в “Царичина” варират съществено. Съгласно климатичното райониране на България територията на резерват “Царичина” попада в две основни климатични области. По-голямата част се намира в Планинската климатична област (райони с надморска височина над 1000 метра) и съвсем малка част от резервата попада в умерено континенталната климатична област. Хидроложката мрежа е добре развита. От тук извират двете по-големи реки: Заводна и Стара Рибарица. Те са главни притоци на р. Вит и тяхното ниво остава постоянно през цялата година.
Основното предназначение на резерват “Царичина” е запазване в първично състояние на горските и субалпийските екосистеми. Това са предимно естествените екосистеми от бяла мура – балкански ендемит (вид, срещащ се единствено на Балканите) и терциерен реклит (вид, доживял до днешно време от минали геологични епохи - Терциера). Като намиращите се на територията на резервата популации от бяла мура са най-северната граница на разпространение на вида. Това, може би, е единственият резерват, в който са представени както букови и буково-елови формации, така и смърчови, белмурови и смърчово-белмурови асоциации.
Основни средообразователи в растителната покривка на резервата са букът (Fagus sylvatica), смърчът (Picea abies), бялата мура (Pinus peuse), елата (Abies alba) и сибирската хвойна (Juniperus comunis). По-голямата част на резервата е покрита от гори, като най-широко са разпространени буковите гори, покриващи около 1600 ха. Повечето букови съобщества са монодоминанти, с възраст до 160 години и дори повече и с обилен подраст на различна възраст. Освен чисто букови съобщества се срещат и смесени буково-елови, буково-смърчови и по-рядко буково-яворови. Между буково-еловите съобщества са се съхранили малки реликтни съобщества на Планински явор (Acer heldreichii). В долната част на буковия пояс значително участие има обикновения габър (Carpinus betulus). Над буковия пояс се намира поясът на смърча и бялата мура на надморска височина между 1500 и 1950 м. Доминиращи са монодоминантните съобщества на бялата мура, но се срещат и смесените бялмурово-смърчово съобщества, както и смърчово-бялмуровите.
В пояса на субалпийското редколесие преобладават храстови и полухрастови формации на сибирската хвойна, боровинките, връшняка, покриващи територии между 1800 и 2100 м.н.в. В най-високите части на резервата, в района на вр. Вежен, растителната покривка е представена от картъла, извита острика, триделна дзука, броловидна власатка, скална полевица, планинска гъжва, жерардова лисича опашка и др.
Богата е и фауната на резервата. Гръбначната фауна е представена от 15 вида земноводни и влечуги, сред които голяма и планинска водна жаба, дългокрака горска жаба, дървесница, жълтокоремна бумка, дъждовник, обикновена водна змия, усойница, смок-мишкар, зелен, стенен, ливаден и живороден гущер. Повече от 90 вида птици се срещат в резервата. От тях 75 гнездят тук. Царичина е убежище за седемте вида сови характерни за българските планини. Други птици са – бухалът, черният и белогърбият кълвач, гълъбът-хралупар и др. Бозайниците са повече от 30 вида. Сред тях – мечка (Ursus arctos), вълк (Canis lupus), сърна (Capriolus capreolus), благороден елен (Cervus elaphus), дива свиня (Sus scrofa), заек, дива котка (Felix silvestris), язовец (Meles meles), лисица (Vulpes vulpes), златка (Martes martes), белка (Martes foina) и др. В реките плува балканска пъстърва.
Туристическата дейност в резервата се обуславя от наличието на две туристически хижи – Вежен и Ехо. През него преминават и няколко маршрута: с. Рибарица – х. Вежен, х. Вежен – х. Ехо, х. Вежен – х. Бенковски. Съгласно заповедта на Министъра на околна среда и водите преминаването през резервата се осъществява само по маркираните маршрути, като не се допуска отклоняване от пътеките и навлизане в самия резерват.