Регистрирай се Забравена парола
(A+)
По-голям шрифт: А+
По-малък шрифт: A-
Нормален шрифт: A

Флора

19/03/2025

Наближава Световният ден на водата

На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.

Виж повече  >>
11/03/2025

Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка

Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.

Виж повече  >>
05/03/2025

Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“

Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.

Виж повече  >>
05/03/2025

Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ

Виж повече  >>
04/03/2025

Завръщане вкъщи

На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици

Виж повече  >>
24/02/2025

Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП

Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ

Виж повече  >>
14/02/2025

Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм

На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.

Виж повече  >>
14/02/2025

Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000

Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово

Виж повече  >>
13/02/2025

Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян

Виж повече  >>
03/02/2025

2ри февруари - Световен ден на влажните зони

На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.

Виж повече  >>
29/01/2025

Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово

Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).

Виж повече  >>
20/01/2025

Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици

Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.

Виж повече  >>
11/12/2024

Честит Международен ден на планината - 11 декември!

През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)

Виж повече  >>
29/11/2024

Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“

След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.

Виж повече  >>
04/11/2024

УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”

На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.

Виж повече  >>
04/11/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития

По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово

Виж повече  >>
31/10/2024

Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“

По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.

Виж повече  >>
01/10/2024

Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“

Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.

Виж повече  >>
02/09/2024

Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка

Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.

Виж повече  >>
23/08/2024

Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“

Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.

Виж повече  >>
31/07/2024

​Отбелязваме Международния ден на рейнджъра

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.

Виж повече  >>
20/07/2024

Пожарът в Централен Балкан е потушен

Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".

Виж повече  >>
25/06/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден

Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.

Виж повече  >>
03/10/2023

Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево

В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.

Виж повече  >>

Архив новини

Покажи

 

В Парка са установени 1 689 вида спорови и семенни растения, 238 вида мъхове, 4 вида плаунови, 4 вида хвощови, 28 вида папрати, 45 вида водорасли, 337 вида макромицети, от които 57 вида ядливи гъби.

  • Фитофондът на НП "Централен Балкан" представлява 41% от видовото разнообразие на флората в България;
  • Интересни числа, свързани с природозащитно значимите таксони:
    • 78 вида включени в Закона за биологичното разнообразие (ЗБР);
    • 58 вида включени в Червената книга на България;
    • 120 вида попадащи в Червения списък на висшите растения в България;
    • 17 вида включени в Червения списък на IUCN;
    • 75 вида бакански ендемита;
    • 23 вида локални ендемита;
    • 101 реликтни вида.
​​
ВИСША РАСТИТЕЛНОСТ

Тревните съобщества са разпространени основно във високите субалпийски и алпийски безлесни територии в Парка. Под влияние на интензивния пасищен режим в миналото и ежегодните опожарявания на храсталаците и дървесната растителност по билните части на Парка са се формирали обширни и бедни на видове пасищни съобщества, доминирани от картъла (Nardus stricta) с участието на полевица (Agrostis capillaris), пластица (Deschampsia flexuosa). Разбира се в Парка се срещат изключително много други тревни видове, като и не малка част от тях срещащи се изключително рядко, ендемити, реликти, силно уязвими и с природозащитен статус по българското законодателство.
 
 
Храстите, които се срещат в Национален парк „Централен Балкан“ са леската (Corylus avellana), шипката (Rosa canina), трънката (Prunus spinosa), обикновения глог (Crataegus monogyna) и др., които най-често се срещат в покрайнините на горите или по крайпътни просветлени участъци, червена хвойна (Juniperus oxycedrus) – по стръмните и ерозирали терени по южните склонове на Стара планина; сибирска хвойна (Juniperus sibirica), черна боровинка (Vaccinium myrtillus), връшняк (Bruckenthalia spiculifolia), по-ограничено разпространени имат малината (Rubus idaeus), клекът (Pinus mugo), мечото грозде (Arctostaphylos uva-ursi) –  по протежение на горната граница на гората, между 1500 и 1850 м н.в. до билото на планината, но не и по най-високите върхове, редувайки се храстови и тревни съобщества; в районите на хижа "Тъжа" и връх Юрушка грамада се среща и рядката алпийската роза (Rhododendron myrtifolium).
 
Дървесните видове, съставящи горите на „Централен Балкан“ са 37. Най-широкоразпространеният дървесен вид е обикновеният бук (Fagus sylvatica). От широколистните се срещат и обикновен габър (Carpinus betulus), планински явор (Acer heldrechii), шестил (Acer platanoides), зимен дъб (Quercus petrea), келяв габър (Carpinus orientalis) и други. Преобладаващите иглолистни видове са обикновеният смърч (Picea abies) и обикновена ела (Abies alba), по-рядко и на ограничени места се среща бялата мура (Pinus peuce), черния бор (Pinus nigra) и други. Дугласка ела (Pseudotsuga menziesii), лиственица (Larix europaea), веймутов бор (Pinus strobus), акация (Robinia pseudoacacia) и гледичия (Gleditsia triacanthos) се срещат само в изкуствено създадените култури. 


Разпределението по дървесни видове е повлияно както от вертикалното изменение на климатичните и почвени условия, така и от сложния релеф, изложението и екологичните изисквания на видовете, като формират различни по състав и структура гори. Една от най-характерните особености на горите в "Централен Балкан" е, че голяма част от тях са слабо повлияни от намесата на човека, особено в по-недостъпните части на Парка. Условията, които оказват най-силно влияние върху разпределението на горите са изложението, надморската височина, които от своя страна определят режима на температурата и светлината, типът и богатството на почвата, почвената и въздушна влажност. Това, както и специфичните изисквания и биологията на всеки вид, определя и видовото разнообразие в горските екосистеми в Парка, а също и широкото им разпространение. 
На територията на „Централен Балкан“ се срещат най-вече широколистни гори – чисти (с един преобладаващ дървесен вид) и смесени широколистни гори (включващи в състава си няколко преобладаващи широколистни вида; иглолистни гори и смесени широколистно-иглолистни гори.
 

ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ

 
В Национален парк “Централен Балкан” са установени 166 вида лечебни растения или 66.4% от фонда им в страната. Те представляват 75% от най-използваните видове в традиционната и народна медицина. Широко разпространени са мащерката, жълтият кантарион, малината, дивата ягода, очанката, лечебното великденче, лечебната иглика и мишите уши. В горите могат да се намерят леска, мечи лук, обикновен здравец и лазаркиня.   

Редът и начина на ползване на плодове и билки, както и техния вид и допустими количества се определят в Плана за управление на НПЦБ, Правилниците и Планиращите документи, свързани с ежегодната дейност на Парка.
 

ВИДОВЕ, СРЕЩАЩИ СЕ В "ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН"
Обикновена (Бяла) Ела (Abies alba)

Вечнозелено дърво, достигащо височина до 65 метра.

Виж повече
Обикновен бук (Fagus sylvatica)

Обикновеният бук е един от видовете с най- важна роля за Балкана. Той е високо дърво с много характерно стъбло...

Виж повече
Планински явор (жешля) (Acer heldreichii)

Широколистно дърво, достигащо до 25-30 метра височина. Короната му е конусовидна...

Виж повече
Обикновен габър (Carpinus betulus)

Широколистно дърво, високо до 30 метра. Короната е закръглена. Кората е сребристо сивопепелява, гладка и тънка...

Виж повече
Обикновен тис (Taxus baccata)

Иглолистно дърво, достигащо 20-27 метра височина с широка корона, образувана от бързо растящите долни клони...

Виж повече
Обикновен смърч (Picea abies)

Обикновеният смърч е дърво, достигащо до 50 м височина, с правилна и конусовидна корона...

Виж повече
Сибирска хвойна (Juniperus sibirica)

Наричат я още “смрика” или “ардъч” или

Виж повече
Бяла мура (Pinus peuce)

В Средна Стара планина видът е разпространен основно в района на резерват Царичина, където е най-северното му находище в света.

Виж повече
Черен бор (Pinus nigra )

Черният бор (Pinus nigra) е дърво, достигащо до 40 м височина, с неправилна и разперена корона. Кората е дебела, сива на цвят и дълбоко напукана...

Виж повече
Благаево бясно дръвче (Daphne blagayana)

Вечнозелено храстче, разпространено в Централна и Югоизточна Европа. В България обитава само района на Средна Стара планина.

Виж повече
Жълт планински крем (Lilium jankae)

Видът е Балкански ендемит. Застрашен вид, включен в Червената книга на България и Червения списък на IUCN.

Виж повече
Черна боровинка (Vaccinium myrtillus)

Видовото име на черната боровинка идва от древногръцкия митологичен герой Myrtilus- Миртил, син на Хермес.

Виж повече
Жълта тинтява (Gentiana lutea)

Жълтата тинтява е многогодишно тревисто растение с месесто дебело коренище. Листата са срещуположни, елипсовидни с дъговидно жилкуване. Цветовете са златистожълти, приседнали в пазвите на стъбловите листа.

Виж повече
Старопланинска иглика (Primula frondosa)

Видът се среща край потоци и влажни места, из влажни скални пукнатини, предимно на варовик, между 900 и 2000 м. в Средна Стара планина.

Виж повече
Снежно кокиче (Galanthus nivalis L.)

Разпространено е в Средна Европа и на Балканския полуостров. Обитава храсталаци, гори и поляни до около 1800 м н. в.

Виж повече
Картъл (Nardus stricta)

Видът е повсеместно разпространен в Средна Стара планина, а и в другите наши планини. Причина за това са неговите особености – мощна коренова система, състояща се от два вида корени.

Виж повече
Планински божур (Trollius europaeus)


Видът е включен в Червената книга на България, защитен от Закона за биологичното разнообразие.

Виж повече
Лудо биле (Atropa belladonna)

Лудото биле е многогодишно тревисто растение, което може да достигне до 3m височина. Цветовете са тъмночервени до кафяви, камбанковидни, а плодовете са лъскавочерни ягоди.

Виж повече
Петров кръст (Lilium martagon)

Петровият кръст е изключително красиво луковично растение, което достига височина до 100 сm.

Виж повече
Червена боровинка (Vaccinium vitis-idaea)

Плодовете се използват и като гарнитура в месни гозби. Те са ценна храна за редица ловни птици – глухари, лещарки. Намира приложение като декоративно растение в паркове и градини, заради вечнозелените си листа.

Виж повече
Панчичева пищялка (Angelica pančičii)

Народът нарича това растение пищялка. Според една средновековна легенда, ангел разкрил в сън лечебното действие на билката срещу чумата. В негова чест растението било наречено Angelica. Латинското име идва от лат. angelicus – “ангелски”.

Виж повече
Бял равнец (Achillea millefolium)

Според легендата Ахил излекувал ранения мизийски цар Телеф с бял равнец. Макар че според друга версия това е станало с ръждивото острие на копието му, името на Ахил е влязло в латинското наименование на растението.

Виж повече
Обикновен блатняк (Caltha palustris)

Латинското име произлиза от гр. calathos – “чаша” заради формата на цветовете и лат. palus – “блато”, където предпочитано се среща.

Виж повече
Офика (Sorbus aucuparia)

Латинското име се получава от лат. sorbeo – “поглъщам”, auca – “птица” и pario – “раждам”.

Виж повече
Обикновено бясно дърво (Daphne mezereum)

Според древногръцката легенда веднъж Аполон срещнал красивата Дафне и пламенно я обикнал. Но нимфата обягнала, защото преди време Ерос пронизал сърцето й със стрела, убиваща любовта и причиняваща ужасни страдания.

Виж повече
Жълт кантарион (Hypericum perforatum)

В българския фолклор жълтият кантарион се нарича още “самодивско цвете”. Бере се специално на Еньовден, когато се смята, че е най-лековит.

Виж повече
Риган (Origanum vulgare)

Риганът е едно от най-широко употребяваните растения за приготвянето на билков чай, известен под името “балкански чай”. Билката влиза в състава на габровския кувет-маджун. Заради превъзходната си миризма, се използва за ароматизиране на ястия от месо и особено за дивечови гозби.

Виж повече
Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Латинското име идва от лат. centaurus – “кентавър” и гр. erithros – “червен”, поради баграта на цветовете. Според древногръцката легенда, кентаврите били диво тесалийско племе, наполовина хора, наполовина коне.

Виж повече
Малина (Rubus idaeus)

Младите листа на малината се използват като заместител на чая. Те са богати на дъбилни вещества и могат да се използват за дъбене (щавене) на кожи.

Виж повече
Бял имел (Viscum album)

Вярва се, че в дом, в който има имел, ще бъде щастлив, а стопаните здрави. За най-лековит и чудотворен у нас се смята имелът...

Виж повече
Подбел (Tussilago farfara)

По света растението намира разнообразна приложение: младите листа се използват като зеленчук в салати или добавени към супи. Пепелта от изсушените листа е била използвана като заместител на солта. Младите корени се използват за храна захаросани в захарен сироп.

Виж повече
Червеникав дебелец (Sempervivum erythreum)

Червеникавият дебелец е многогодишно сукулентно тревисто растение, достигащо до 20 cm височина. Приосновните листа образуват розетка, а цветовете са розово- червени с тесни венчелистчета.

Виж повече
Червено подъбиче (Teucrium chamaedrys)

Лечебните му свойства са познати още от древността, а към тях е било приписвано и магическо действие.

Виж повече