Функции на горите

На Деня на Земята бяхме заедно с учениците от СУ „Петко Рачев Славейков“ – гр. Трявна
По повод Деня на Земята, 22 април, експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ посетиха Средното училище в гр. Трявна – „П. Р. Славейков“, където се срещнаха с 22 ученици от горния курс на обучение.
Виж повече >>
Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“
През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа
Виж повече >>
Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята
На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“
Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.
Виж повече >>
Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян
Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.
Виж повече >>
Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово
На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм
Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..
Виж повече >>
46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота
На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.
Виж повече >>
Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Виж повече >>
Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците
1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.
Виж повече >>
Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“
На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.
Виж повече >>
Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово
По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.
Виж повече >>
Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“
На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.
Виж повече >>
В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап
В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.
Виж повече >>
Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"
Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“
Виж повече >>
Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата
По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.
Виж повече >>
Наближава Световният ден на водата
На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.
Виж повече >>
Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка
Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“
Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.
Виж повече >>
Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ
Виж повече >>
Завръщане вкъщи
На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици
Виж повече >>
Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП
Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ
Виж повече >>
Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм
На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.
Виж повече >>
Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000
Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово
Виж повече >>
Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян
Виж повече >>
2ри февруари - Световен ден на влажните зони
На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.
Виж повече >>
Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово
Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).
Виж повече >>
Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици
Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.
Виж повече >>
Честит Международен ден на планината - 11 декември!
През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)
Виж повече >>
Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“
След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.
Виж повече >>
УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”
На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития
По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово
Виж повече >>
Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“
По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.
Виж повече >>
Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“
Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.
Виж повече >>
Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка
Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.
Виж повече >>
Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“
Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.
Виж повече >>
Отбелязваме Международния ден на рейнджъра
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.
Виж повече >>
Пожарът в Централен Балкан е потушен
Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден
Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.
Виж повече >>
Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево
В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.
Виж повече >>Архив новини
Горите са сред сухоземните екосистеми с най-богато биологично разнообразие. В здравите, биологично разнообразни гори тази съвкупност от видове позволява на организмите и техните популации да се адаптират към променящите се климатични условия и да запазят цялостната стабилност на екосистемата.
Горите изпълняват многобройни и взаимосвързани социални, икономически и екологични функции, понякога едновременно и на едно и също място. Съхраняването на тази многофункционалност изисква балансиран управленски подход. Горите в пределите на Национален парк "Централен Балкан" са с преобладаващи екологични и социални фунции, тъй като те не са обект на пряко икономическо ползване чрез дърводобив.
Социални функции на горите в НП "Централен Балан"
Защита на населените места и инфраструктура
Макар и на територията на Парка да не попадат населени места, а инфраструктурата в него да е сведена до минимум, горите в "Централен Балкан" изпълняват защитни функции, като предотвратяват свлачища, кални реки, падащи камъни и лавини. Това оказва благоприятно влияние и на близките населени места, пътища, железопътни линии, обработваеми земи, тъй като горите в пределите на Парка, не са изолирани от останалия свят, а са една неделима цялост с околните територии и гори и неизбежно подобряват защитните функции на цялата екоситема.
Рекреационни функции
Горите са ключов елемент от планиниския пейзаж на Централна Стара планина. Те носят на посетителите в Парка усещане за отмора, свързаност с природата, дават възможност за различни начини на почивка, спорт и развлечение. Посещенията в планините и горите допринасят за повишаване на здравето и чувството за обогатяване както на духовен, така и в преживелищен план. Достъпът до горите дава възможност за събиране на билки, гъби и диворастящи плодове, което също повишава ползата от общуването с природата.
Екологични функции на горите в НП "Централен Балан"
Защита на почвите
Горските райони допринасят за опазване на почвите и за подобряване на тяхното плодородие. Горите предотвратяват ерозията на почвите и опустиняването, особено в планинските или в полусухите райони, най-вече като намаляват водния отток и понижават скоростта на ветровете, и имат почвозадържащи свойства.
Те също така обогатяват и увеличават дълбочината на почвите, върху които растат, благодарение на своите дебели и тънки корени, които водят до по-бързо рушене на скалите. Също така разлагане на биологичната им маса при естествените процеси на отпад и листопад се превръщат във важен източник на почвена органична материя. Така допринасят за плодородието и производителността на почвата.
Участват в кръговрат на водата и осигуряват прясна вода
Горите играят важна роля за съхранението, пречистването и освобождаването на вода към повърхностните водни обекти и подпочвените водоносни слоеве. Тяхната пречистваща роля, заедно с тази на горските почви, се състои в разлагане и поглъщане на по-голямата част от пренасяните с дъжда замърсители във въздуха. Горските почви служат за буфер на големи количества вода и така намаляват риска от наводнения. Горите имат огромно значение в кръговрата на водата на планетата. Те задържат в себе си изключителни количества вода, но също така чрез процеса на изпрарение на вода от листата си (транспирацията) я връщат в атмосферата. По този начин горите играят важна роля за циркулацията на въздуха и кръговрата на водата на сушата и може да окажат влияние върху смекчаването на последиците от изменението на регионалния климат, опустиняването и проблемите с осигуряването на вода.
Съхранение на биологичното разнообразие
Горите са ключов елемент от европейската природа и са дом на най-големия брой гръбначни животни на континента. Дървесни видове, като обикновеният бук в Централен Балкан, на практика се срещат изключително само в Европа и придават отличителен характер на европейските гори. Хиляди видове насекоми и безгръбначни животни, както и много растения, живеят в горски местообитания, в които преобладават тези дървета. Но също така различните видове гори са предпоставка за по-голямо видово разнообразие, както на съпътстващите ги разстителни видове, така и на животински, имащи други екологични предпочитания. Именно и поддържането на разнообразието в типовете гори и тяхното опазване води до по-добро изпълнение на тази фунционалност на горските местообитания.
Регулиране на климата
Горите са важно звено от глобалния цикъл на въглерода поради способността им да извличат CO2 от атмосферата и да го задържат в своята биомаса и почва, изпълнявайки ролята на поглътител. Техният прираст неутрализира нарастващата концентрация на парникови газове в атмосферата. От друга страна, деградацията на гората и/или преустройването ѝ в земя за други цели може да причини значителни емисии на парникови газове заради възможността от възникване на пожари, загниване на биомасата и/или минерализация на почвената органична материя, което превръща горите в източник на CO2.
Както вече стана дума горите участват в кръговрата на водата на сушата и имат важна роля в циркулацията на въздуха, което от своя страна оказва влияние върху микроклимата на регионално ниво, въздействайки върху влажността, силата на ветровете, запрашеността на въздуха, локалната температура и т.н.
Разбира се, както горите оказват влияние върху регулиране на климата, така и климата оказва влияние върху горите, което в последно време е все по-предизивкателно за тях и за човечеството. В продължение на хилядолетия развитието на горите е следвало естествено променящия се климат. Тъй като климатът се е променял бавно, а за естествената околна среда не са съществували много ограничения, еволюцията и адаптацията на видовете и съобществата е била по-лесна. Високият темп на причиненото от човека изменение на климата, понастоящем, възпрепятства естествената способност за адаптация на екосистемите. Температурите се повишават безпрецедентно бързо. Разпокъсването на ландшафта, опростяване на състава и структурата на гората и отрицателните събития като изсъхването на горите, появата на нови вредители и природните нарушания като пожари и бури правят още по-трудна автономната адаптация на горите. За всичко това е необходим системен подход - както на локално, така и на голбално ниво.
Запознайте се с основните предизвикателства, стоящи пред европейските гори, определени в приетата от Европейската комисия ЗЕЛЕНА КНИГА относно опазването на горите и информацията за горите в ЕС: подготвяне на горите за изменението на климата.