Регистрирай се Забравена парола
(A+)
По-голям шрифт: А+
По-малък шрифт: A-
Нормален шрифт: A

За резервата

22/04/2025

Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“

През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа

Виж повече  >>
22/04/2025

Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята

На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.

Виж повече  >>
17/04/2025

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“

Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.

Виж повече  >>
14/04/2025

Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян

Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.

Виж повече  >>
09/04/2025

Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово

На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.

Виж повече  >>
08/04/2025

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм

Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..

Виж повече  >>
04/04/2025

46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота

На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.

Виж повече  >>
04/04/2025

Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.

Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.

Виж повече  >>
01/04/2025

Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците

1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.

Виж повече  >>
28/03/2025

Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“

На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.

Виж повече  >>
28/03/2025

Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово

По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.

Виж повече  >>
26/03/2025

Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“

На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.

Виж повече  >>
26/03/2025

В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап

В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.

Виж повече  >>
24/03/2025

Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"

Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“

Виж повече  >>
23/03/2025

Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата

По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.

Виж повече  >>
19/03/2025

Наближава Световният ден на водата

На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.

Виж повече  >>
11/03/2025

Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка

Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.

Виж повече  >>
05/03/2025

Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“

Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.

Виж повече  >>
05/03/2025

Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ

Виж повече  >>
04/03/2025

Завръщане вкъщи

На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици

Виж повече  >>
24/02/2025

Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП

Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ

Виж повече  >>
14/02/2025

Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм

На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.

Виж повече  >>
14/02/2025

Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000

Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово

Виж повече  >>
13/02/2025

Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север

КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян

Виж повече  >>
03/02/2025

2ри февруари - Световен ден на влажните зони

На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.

Виж повече  >>
29/01/2025

Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово

Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).

Виж повече  >>
20/01/2025

Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици

Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.

Виж повече  >>
11/12/2024

Честит Международен ден на планината - 11 декември!

През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)

Виж повече  >>
29/11/2024

Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“

След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.

Виж повече  >>
04/11/2024

УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”

На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.

Виж повече  >>
04/11/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития

По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово

Виж повече  >>
31/10/2024

Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“

По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.

Виж повече  >>
01/10/2024

Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“

Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.

Виж повече  >>
02/09/2024

Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка

Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.

Виж повече  >>
23/08/2024

Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“

Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.

Виж повече  >>
31/07/2024

​Отбелязваме Международния ден на рейнджъра

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.

Виж повече  >>
20/07/2024

Пожарът в Централен Балкан е потушен

Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".

Виж повече  >>
25/06/2024

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден

Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.

Виж повече  >>
03/10/2023

Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево

В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.

Виж повече  >>

Архив новини

Покажи

Резерват "ДЖЕНДЕМА"


"Джендема" е разположен на юг от вр. Ботев до вр. Равнец над град Калофер. Резерватът е най-големият в Националния парк. Обявен за биосферен в рамките на програмата на UNESCO “Човекът и биосферата”, той е един от най-големите и най-недостъпните резервати в България и на Балканския полуостров. Дълбоките тесни каньони, шеметните пропасти, шилестите скали спират дъха и внушават заслужено уважение и страхопочитание към това невероятно природно чудо.
 

В тази непристъпна крепост природата ревниво е скрила образци от естественото си великолепие. Истинското богатство тук са девствените гори. По-голямата част от тях са букови или смесени, а възрастта им е между сто и сто и петдесет години. Тук човек може да помечтае за далечните времена, когато светът е бил див.

Една трета от територията на резервата е заета от безлесна зона, оформена под вековното влияние на пашата или превзета от впечатляващи скални венци. Високопланинските ливади все още помнят звъна на многобройните каракачански стада, огласяли планината от ранна пролет до късна есен. Варовиковите скали, белеещи се на повърхността, са приютили невероятно разнообразие от растения.

 

Впечатлен от страшното величие на природата, човекът е нарекъл това място "джендем" (остар. ад, пъкъл), но тук всъщност е раят на едрите хищници, великолепните благородни елени и предпазливите диви кози, на грабливите птици. Често можете да видите силуета на огромна птица да се вие над скалите – скален или царски орел, застрашени и почти изчезнали в Европа видове.
 

Не може да не се спомене и единственото "признато" от хората райско място – "Райските скали", с гостоприемната хижа "Рай" и един от най-високите български водопади – Райското пръскало, с височина на пада – 124,5 м., извиращ почти от самия връх Ботев, или както всички местни хора го наричат Юмрукчал. От малката уютна поляна под върха можете да се порадвате на гордия Хайдут, на Калоферския Купен, а ако посрещнете поне един изгрев тук, ще се влюбите в "Джендема" завинаги!


Карта...


Заповед за определяне на пътеки за посетители през резерват "Джендема"

Снимки от резерват "Джендема"


Презентация за резерват "Джендема"


 

Повече за резервата:

 

Той е обявен за резерват преди повече от 70 години - на 28.03.1953 год. и заема площ от 4 220,2 ха. Обхваща водосбора на Бяла река, горното течение на река Тунджа и ждрелото на река Тъжа и е заключен между върховете Ботев и Равнец. Той е най-големият по площ резерват в НП “Централен Балкан” и втори в станата.

Името му идва от турски, т.к. хората са наричали тази територия  “джендемът” или “адът”. В действителност това е най-непристъпната част от планината. Склоновете са стръмни до много стръмни, прорязани от безброй улеи, шеметни пропасти, почти отвесни скални откоси, зъбери, скални венци и трудно достъпни долини. Геологичното богатство е представено от гранит, кристалинни шисти, гнайси, гранитогнайси, варовик. Почвите са представени от планинско-ливадните в най-високите части, следват тъмноцветни горски и кафяви горски, до канелени горски в най-ниските части. Последните обикновено са излужени и подложени на значителна ерозия. От резервата водят началото си река Тунджа и Бяла река. 

Горите заемат около 70 % от площта. Преобладават буковите
гори, в голяма степен нeдокоснати, поради своята трудна достъпност. Възраста им е средно 100 – 150 години. В по-ниските части се срещат някои от представителите на дъбовете (Quercus). Иглолистните насаждения се оформят от обикновената ела (Abies alba) и обикновения смърч (Picea abies) с превес на елата. Близо една трета от резервата съставлява безлесна територия, формирана под влияние на многогодишен пасищен рeжим.

Флористичното разнообразие се определя от представителите на различни групи. Алпийската растителност участва с около 80 вида треви с превес на житни (Poaceae), бобови (Fabaceae), острици (Carex), светлики (Luzula). По горната граница на гората се срещат мощна власатка (Festuca vallida), бяла детелина (Trifolium repens), обикновна полевица (Agrostis capillaris). Характерните планински цветя са червеното омайниче (Geum coccineum), алпийската незабравка (Myosotis alpestris), високопланински карамфил (Dianthus microlepis),
жълта тинтява и петниста тинтява (Gentiana lutea, G. punctata), връшняк (Bruckenthalia spiculifolia), старопланинска иглика (Primula frondosa). По скалите се настаняват каменоломки (Saxifraga). Съчетанието между геология, релеф и климатични условия на Джендема са предпоставка за появата на формообразуващ център за нови растителни видове. Това е среда, отличаваща се с наличие на ендемизъм, рядкост и застрашеност. Върху варовиците вирее ендемичният силивряк (Haberlea rhodopensis) и др.

Фаунистичният комплекс на резервата е обект на особенна ценност, т.к. тук животинският свят е останал относително най-необезпокояван в парка. Най-голямо спокойствие през годините тук са намирали едрите бозайници и хищните птици. На първо място мощният скален пояс Джендема се свързва с едни от най- големите естествени местообитания на
дивата коза (Rupicapra rupicapra). Резерватът е с хабитатна важност и за снежната полевка (Chionomys nivalis), алпийският тритон (Triturus alpestris), усойницата (Vipera berus) и особено за прилепната ни фауна. От бозайниците се срещат още кафява мечка (Ursus arctos), дива котка (Felis silvestris), невестулка (Mustela nivalis), златка (Martes matres), дива свиня (Sus scrofa) и др. Орнитофауната е представена от сива червенокрила скалолазка (Trichodroma trichodroma), хайдушка гарга (Pyrrhocorax graculus), скален орел (Aquila chrysaetos), планинкси кеклик (Alectoris graeca), гълъб хралупар (Columba oenas), гривяк (Columba palumbus), червенушка (Pyrrhula pyrrhula), зелен и сив кълвач (Picus viridisPcanis), глухар (Tetrao urogallus) и др. Горните течения на реките се населяват от балканската пъстърва (Salmo tritta fario), към долната граница на резервата се среща черната мрена (Barbus meridionalis). Безгръбначната фауна е представена от консервационно значими таксони и съобщества. Установени са редки и реликтни видове, индикатори по CORINE или защитени по IUCN.       

Въпреки непристъпността на резервата, през него преминават няколко туристически маршрута - пътека "гр. Калофер - х. Рай - х. Васил Левски - гр. Карлово"; пътека "х. Рай - вр. Ботев"; пътека "гр. Калофер - Параджика - вр. Ботев", международния Е3 по северната му граница и пътя от гр. Калофер за вр. Ботев. В границите на резервата се намира и
хижа Рай с внушителния водопад Райско пръскало на заден фон, а по периферията защитената територия няколко заслона. Съгласно заповедта на Министъра на околна среда и водите преминаването през резервата се осъществява само по маркираните маршрути, като не се допуска отклоняване от пътеките и навлизане в самия резерват.