За резервата

Изнесен урок в СУ "Васил Левски" - гр. Карлово от служител на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“
През изминалата седмица служител от парковата охрана на Дирекция "Национален парк Централен Балкан" съвместно с представител на Планинска спасителна служба - гр. Карлово изнесоха образователна беседа
Виж повече >>
Вече 55 години целият свят отбелязва Световния ден на Земята
На 22 април множество хора по света се включват в различни инициативи и кампании по повод Деня на Земята.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ набира кандидати за безплатен младежки обмен в Германия „Световно наследство на ЮНЕСКО - европейски букови гори“
Дирекцията на Националния парк има удоволствието да покани ученици в гимназиален етап от обучението си между 8 и 12 клас да кандидатстват за участие в младежка международна среща по линия на програма „Еразъм+“ на ЕС.
Виж повече >>
Експерт от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ пренесе гората в предучилищната група на ОУ „Св. Св. Кирил и Методи“ – гр. Троян
Във връзка със Седмица на гората децата от предучилищната група на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" имаха възможността да научат повече за гората, нейните обитатели и как можем да ги опазваме.
Виж повече >>
Представяне на Годишен план за паша и ползване на сено, 2025 г. в Карлово
На 15 април 2024 г., вторник, в зала „Васил Караиванов“ на Община Карлово (гр. Карлово, ул. „Петко Събев“ №1), между представители на Дирекция „НП Централен Балкан“ и кандидат-ползватели на пасища в Парка ще се проведе среща.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Седмица на гората съвместно с Природонаучния музей в с. Черни Осъм
Във вчерашния ден, по повод Седмица на гората, бяха проведени екозанимания с деца от две възрастови групи - от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас от Училището за планински водачи в с. Черни Осъм..
Виж повече >>
46 години резерват „Стенето“ – изобилие и красота
На 5ти април 1979 г. е създаден резерват „Стенето“ – още една от перлите в короната на „Национален парк Централен Балкан“.
Виж повече >>
Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2025 г.
Виж повече >>
Вече повече от век на 1 април отбелязваме Световния ден на птиците
1 април е обявен за Световен ден на птиците от ООН и се отбелязва от 1906 г., това я прави една от най-старите инициативи в света.
Виж повече >>
Днес отбелязваме 72 години от обявяването на резерват „Джендема“
На днешната дата през далечната 1953 г., с цел опазване на ценни видове и техните местообитания, е обявен резерват „Джендема“.
Виж повече >>
Гостуваха ни третокласници от ОУ „Христо Ботев“ – гр. Габрово
По линия на Образователната ни програма „Паркът като класна стая“ 12 млади и любознателни изследователя посетиха днес Учебно-информационния център към централния офис на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, намиращ се в гр. Габрово.
Виж повече >>
Стартира подготовката за предстоящия мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae) в Национален парк „Централен Балкан“
На 21 март служители на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ) посетиха една от площадките за мониторинг на видовете от семейство Сънливцови (Gliridae), намираща се в района на КИП „Нешковци“, ПУ „Троян“.
Виж повече >>
В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап
В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна.
Виж повече >>
Въвеждат се временни промени в режима на ползване на Посетителски комплекс "Бяла река"
Със Заповед № РД-72 от 21.03.2025 г. на Директора на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ (ДНПЦБ), във връзка с предстоящи ремонтни дейности, се ЗАБРАНЯВАТ бивакуването и навлизането с МПС в района на Посетителски комплекс „Бяла река“
Виж повече >>
Отбелязахме Деня на водата заедно с петокласниците от ОУ „Васил Левски“ с. Шумата
По случай Световния ден на водата служители на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ проведоха образователни екозанимания в основното училище в село Шумата, общ. Севлиево.
Виж повече >>
Наближава Световният ден на водата
На 22 март светът отбелязва Деня на водата чрез провеждането на различни кампании и инициативи, целящи да повишат осведомеността на населението относно глобалната водна криза.
Виж повече >>
Въвежда се временно ограничение за движението на посетителите в южните части на Парка
Със заповед № РД-61/11.03.2025 г. на Директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан" (ДНПЦБ)се въвежда временна забрана за движението на посетители извън маркираните туристически маршрути и пътищата върху цялата територия на паркови участъци Тъжа и Калофер в Национален парк „Централен Балкан“.
Виж повече >>
Санкционирани са нарушители с високо проходими МПС в Национален парк „Централен Балкан“
Служители на Парковата дирекция установиха нерегламетирано движение на моторни превозни средства (МПС) в Парка през изминалите почивни дни.
Виж повече >>
Резултати от конкурсни процедури за длъжностите Главен и Старши експерт в Отдел БППП
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в проведени конкурси за длъжности в специализираната администрация на ДНПЦБ
Виж повече >>
Завръщане вкъщи
На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода 3 броя птици
Виж повече >>
Система за определяне на резултатите от конкурсни процедури за заемане на длъжностите старши и главен експерт в Отдел БППП
Система за определяне на резултатите от конкурсната процедура, открита със Заповед № РД-25/ 27.01.2025г. на Директора на ДНПЦБ
Виж повече >>
Образователна беседа с младежи от Национално училище за планински водачи в с. Черни Осъм
На 13 февруари в Природонаучен музей – с. Черни Осъм, експерт от Дирекция „НП Централен Балкан“ проведе образователна беседа с ученици от Национално училище за планински водачи.
Виж повече >>
Списък на допуснатите и недопуснатите кандидати, участващи в конкурсна процедура за старши и главен експерт в областта на управление на зоните по Натура 2000
Списък на допуснати и недопуснати кандидати за заемане на длъжностите Старши и Главен експерт в отдел „Биоразнообразие, планове, програми и проекти“, Дирекция БКО, в ДНПЦБ с място на работа централен офис Габрово
Виж повече >>
Резултати от конкурсна процедура за Главен инспектор в отдел Контрол и охрана - Север
КЛАСИРАНЕ на кандидатите в конкурса за длъжността Главен инспектор Парков участък в отдел „Контрол и охрана – Север“, Парков участък „Троян“, Дирекция „Биоразнообразие, контрол и охрана“ в Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ с място на работа – офис Троян
Виж повече >>
2ри февруари - Световен ден на влажните зони
На 2ри февруари светът отбеляза Световния ден на влажните зони под мотото „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“.
Виж повече >>
Образователна среща с „Младежки информационен център“ – гр. Карлово
Експерти от Дирекцията запознаха юноши от „Младежки информационен център“ – Карлово и техните румънски гости от Asociatia Mod of Life с дейността на Национален парк „Централен Балкан“ (НПЦБ).
Виж повече >>
Експерти от Национален парк „Централен Балкан“ участваха в международното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици
Служители на Парковата дирекция за поредна година се включиха в инициативата за Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в страната.
Виж повече >>
Честит Международен ден на планината - 11 декември!
През настоящата година Биосферeн парк "Централен Балкан" бе приет като член на Световната мрежа на планинските биосферни паркове и резервати (World Network of Mountain Biosphere Reserves)
Виж повече >>
Незаконно поставен фургон е отстранен от територията на резерват „Джендема“
След проведена акция на служители от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ от територията на Резерват „Джендема“ e отстранен незаконно поставен фургон с камера за наблюдение и хранилка за диви животни.
Виж повече >>
УСПЕШНА АКЦИЯ СРЕЩУ МОТОРИСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”
На 2-ри и 3-ти ноември се проведе акция срещу нерегламентираното движение на мотори на територията на Национален парк „Централен Балкан”, ръководена от Директора на защитената територия - Георги Кръстев, с участието на служители от няколко паркови участъци.
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза Международния ден на биосферните паркове, 3 ноември, с фестивали събития
По повод Деня на биосферните паркове Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ проведе три фестивални събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк „Централен Балкан“ – в Троян, Севлиево, Карлово
Виж повече >>
Отбелязваме 33 години от обявяването на Национален парк „Централен Балкан“ с изложба „Поглед към Балкана“
По повод 33-та годишнина на „Централен Балкан“, Дирекцията на парка откри изложба под надслов „Поглед към Балкана“, събрала 15 селектирани фотографии от проведения през настоящата година конкурс за любителска фотография.
Виж повече >>
Стартира проект „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“
Проектът „Проучване на горски екосистеми в планински водосбори в Биосферен парк „Централен Балкан“ е сред петте селектирани през 2024 г. проекти за Европа и Северна Америка.
Виж повече >>
Служители на Национален парк „Централен Балкан“ откриха труп на убита мечка
Сезирани са компетентните органи и случаят се разследва.
Виж повече >>
Какво трябва да знаете, посещавайки Национален парк „Централен Балкан“
Дивата природа има право на неприкосновеност. Съхранявайте я в естествения й вид, като използвате разумно правото си на отдих и познание.
Виж повече >>
Отбелязваме Международния ден на рейнджъра
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ отбеляза датата от природозащитния календар с две последователни събития.
Виж повече >>
Пожарът в Централен Балкан е потушен
Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк "Централен Балкан".
Виж повече >>
Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и Етнографски музей на открито „Етър“, отбелязаха Еньовден
Във връзка с отбелязването на празника на лечебните растения Еньовден, на 23 и 24 юни, посетителите на музейния център на ЕМО „Етър“ имаха възможността да научат повече за билките от експерти на Парковата дирекция.
Виж повече >>
Проведе се първият празник на Биосферен парк „Централен Балкан“ в град Севлиево
В неделния ден (1 октомври) на централния градски площад в град Севлиево се състоя фестивалното събитие под надслов „Общо бъдеще за хората и природата“, организирано от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, подкрепено от Община Севлиево.
Виж повече >>Архив новини
Резерват "КОЗЯ СТЕНА"
"Козя стена" е най-малкият резерват, включен в Националния парк “Централен Балкан” в живописната Стара планина. Обявен на 22 декември 1987 год., той обхваща северните склонове на върховете Боба и Коликон, както и скалния феномен "Козя стена". Създаден е с цел опазване на застрашения от изчезване еделвайс (Leontopodium alpinum) и на вековните буково-елови гори.
Планината тук е много стръмна, скалите израстват отвесно от прекрасните зелени гори. Въпреки скромната си площ (904,3 хектара), "Козя стена" е съхранила в непристъпните си дебри находищата на множество изключително редки растения - старопланинска теменуга, панчичева пищялка, старопланинска лазаркиня, планинско секирче, кълбест салеп, самодивско лале и др. Неповторимите скални формации са дом на много грабливи птици - осояд, голям и малък ястреб, ветрушки.
В слънчев ден или в лунна нощ скалите на резервата са незабравими. Тяхната сурова непристъпност внушава заслужено възхищение от невероятното въображение на природата.
Заповед за определяне на пътеки за посетители през резерват Козя стена
Сникми от резерват "Козя стена"
"Козя стена" е най-младият и най-малкият резерват в Парка, разположен в землещето на с. Чифлик. Границата му се движи по северните склонове на връх Баба (1707,2 m) на запад до връх Ушите, от тук продължава по билната част и се снижава най-ниско при х. Хайдушка песен, която остава извън северната му граница, и достига отново до 1670 m при връх Козя стена.
Релефът като цяло е силно пресечен и стръмен до урвест. Скалите израстват почти отвесно в горските площи или откритите пространства. Надморската височина се изменя от 1200 до 1600 m. Преобладават северните изложения. Средногодишната температура е около 5,2 оС, а годишното количество на валежите е около 1000 mm. Преобладаващите кафяви горски почви са се развили върху основна скала гранит, доломитизиран варовик, глинисти шисти. Пресеченият релеф определя наличието на дълбоки речни корита, на гъста речна мрежа с множество потоци, оформящи течението на двете основни реки тук - Камачарска и Рогачева (Бели Осъм).
Изключителна ценност представляват вековните букови гори, характерни за парка като цяло, и недокоснатите от човека елови или смесени елово-букови масиви, които имат важна локална съсредоточеност. Дървесната растителност е представена още от планинска елша (Alnus viridis), смърч (Pica abies), офика (Sorbus aucuparia), планински бряст (Ulmus glabra), тис (Taxus baccata), планински явор (Acer heldreichii) и др. Доминанти в храстовите ценози са калина (Viburnum), малина (Rubus idaeus), шипка (Rosa canina), леска (Corylus avellana), червен бъз (Sambucus racemosus), бясно дърво (Daphne mezereum). Често срещани тревни представители са светлика (Luzula luzuloides), лазаркиня (Galium odoratum), мащерка (Thymus sp.), бял равнец (Achillea millefolium), жълта тинтява (Gentiana lutea).
Независимо от по-малката площ в сравнение с останалите резервати, тук е завиден броят на растителните видове, които имат специфичен природозащитен статус. Видове, включени в Червената книга на България (над 40 вида) са българско, червенодръжково и грациозно шапиче (Alchemilla bulgarica, A. erythropoda, A. gracillima), кълбест салеп (Orchis globosa), широколистна мишовка (Minuartia saxifraga), рохелова каменоломка (Saxifgara marginata), старопланинска теменуга (Viola balcanica), мечешко око (Cortusa matthioli), планински божур (Trollius europaeus), ниско бясно дърво (Daphne cneorum), мечо грозде (Arctostaphyllos uva- ursi), благоево бясно дърво (Daphne blagayana), алпийски плаун (Lycopodium alpinum) и други. Символ на резервата са еделвайсите (Leontopodium alpinum), красящи местността около връх Козя стена.
По отношение на фауната резерватът е от първостепенно значение за преминаващите през него диви кози (Rupicapra rupicapra), движещи се от изток на запад; още за местата за гнездене на: белогърбия кълвач (Dendrocopos leucotos), малкия и големия ястреб (Accipiter nisus, A. gentilis), лещарката (Bonasa bonasia), черният калвач и бухала (Dryocopus martius, Bubo bubo); за родовите бърлоги на кафявата мечка (Ursus arctos). Постоянни обитатели от бозайниците са още златката (Martes martes), дивият заек (Lepus capensis), лисицата (Vulpes vulpes), а през някой части от годината – вълкът и видрата (Canis lupus, Lutra lutra). Установени са около 68 гнездящи вида птици (от тях 48 пойни) като осояд (Pernis apivorus), скален орел (Aquila chrysaetos), уралска улулица (Strix uralensis). Земноводните и влечугите са представени от смок-мишкар (Elaphe longissima), планинска жаба (Rana temporaria), дъждовник (Salamandra salamandra) и др. Безгръбначната фауна се отличава с висок консервационен статус. Сред ледниковите реликти са Paraleptophlebia tumida (разр. Ephemeroptera), Amaria erratica, Elophorus glacialis (разр. Coleoptera), Erebia epiphron, Larentia cognata (разр. Lepidoptera). Представеността на ендемити сред безгръбначните в резервата е силно застъпена във високопланинската безлесна зона.